YEDİNCİ GÜN

Euzubillahhimineşşeytanırracim

Bismillâhhirrahmânirrahim

GÜNLÜK PROGRAM:

A- ALLAH’IN GÜZEL İSİMLERİ:

7- EL-MÜHEYMİN: Yarattıklarını kollayan demektir.

B- GÜNÜN AYETİ VE HADİSİ :

 1. Ayet: “Melekler, Allah’a ibadet konusunda kibirlenmezler ve yorulmazlar. Onlar bıkıp usanmadan, gece gündüz Allah’ı anarlar. Kendilerine emrolunanı yaparlar.(Enbiya :19-20+Nahl:50)
 2. Hadis: “İçinizden hayra, güzelliğe davet eden bir ses duyarsanız, o ses meleğin sesidir. Ona uyunuz.eğer içinizden kötülüğe davet eden bir ses duyarsanız, o ses şeytanın sesidir. Ona uymayın.

Meleklerin varlığı Kur’an da bildirilmiş ve inanmamız emredilmiştir.

Biz, aklımızı, ruhumuzu, vücuttaki enerjimizi göremediğimiz gibi melekleri de göremeyiz. Gözümüzün yapısı onları görmeye müsait değildir.

Allah melekleri nurdan, cin ve şeydanı ateşten, insanı da topraktan yaratmıştır.

Melekler, günah işlemezler. Erkeklikleri dişilikleri yoktur. İnsanlar gibi yiyip içmezler. Allah’a ibadet edip, Allah’ın emirlerini yerine getirirler. Melekler şu vazifeleri görürler:

 • Cebrail: Vahiy meleğidir.
 • Azrail: Ölüm meleğidir.

İsrafil: Dünyanın sonunda ve ahiretteki  dirilişten önce sur ‘a üfleyecektir.

Mikail: Dünyadaki olaylarla ilgili melektir.

 • Yazıcı Melekler, insanların yaptıklarını yazar.
 • Koruyucu Melekler, inananları korur.
 • Kabir de sorguya çekecek Münkar – Nekir.

-İnsanları iyiliğe çağıran melekler, dualarımıza amin diyen melekler, inananlara rahmet okuyan , kötülere lanet okuyan melekler vardır.

Meleklere inanan kimseler, daha güzel ve daha ölçülü yaşar ve melekleşirler. Çünkü melek inancı insanı günah işlemekten alıkoyar.

C- SÖZÜN ÖZÜ:

 1. Ahlakı olmayan güzel yüz, ne işe yarar?”doğru
 2. “Hıristiyanlığı da Allah gönderdi. Biraz da ona uysak olmaz mı? Yanlış. Misyonerler böyle der. Evet Hıristiyanlığı da Allah göndermiştir. Ama Hıristiyanlık korunamadı. Yüzlerce İncil yazıldı, İsa Peygambere gönderilen İncil kayboldu. O zaman Allah, hırıstiyanlığa razı olmadı, son din olarak İslam’ı gönderdi.  

D- BİR OLAY:

Peygamber Efendimiz şöyle anlatır:

-“Bir adam 99 kişiyi öldürmüştü. Bir bilgin aradı, kendisine bir Rahip gösterdiler. Rahibe: ”99 kişiyi öldürdüm, ben tevbe etsem Allah beni af eder mi?” diye sordu. Rahip: “Tevben kabul olmaz” dedi. Adam rahibi de öldürdü.  

Bir bilgin daha aradı. Ona İslam alimi birini gösterdiler. Adama ona da sordu: “100 kişiyi öldürdüm. Allah tevbemi kabul eder mi?” dedi. O alim ona:

– “Allah tevbeleri kabul eder. Fakat sen falan yere git orada ki insanlar iyidir. Onların arasında tevbe et. Orada yaşa” der.

Oraya giderken adam yolda ölür. Azap melekleri gelir: “Bu adamın hiç iyiliği yok” deyip götürmek isterler. Rahmet melekleri gelir: “Bu candan tevbe etti” der, vermezler derken bir başka melek gelip onlara: ”geldiği yerle gideceği yeri ölçün ne tarafa yakınsa ona göre muamele edin” der. Ölçerler, gideceği yere daha yakındır. Rahmet melekleri alıp götürür. Allah’ın affı günahlardan büyüktür.  

E- BİR DAVRANIŞ

Ana-babamıza karşı nasıl davranmalıyız?

Ana-babamız bizim varlık sebebimizdir.

Bizi büyüten yetiştiren onlardır.

Ne yaparsak yapalım onlara olan borcumuzu ödemiş olamayız.  Ana babamıza karşı hayırlı evlat olmalıyız. Bir dediklerini bir daha dedirtmemeliyiz.

Beddualarını almamalıyız. Onlara bizi yetiştirdiklerine pişman etmemeliyiz. Bizimle gururlanmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Onları mahcup etmemeliyiz.

Onlar bizden daha çok tecrübe sahibidir. Sözlerini, öğütlerini dinlemeliyiz.  

Allah bize “Ana babaya iyilik edin”, “Onlara öf bile demeyin, azarlamayın, onlara güzel söz söyleyin” diyor. Peygamberimiz de: “Cennet anaların ayağı altındadır” diyor. “Allah’ın  rızası babanın rızasındadır” diyor.   

Ana baba yaşlanıp bize muhtaç olunca onların bizi baktığı gibi bakmalıyız. Ölümlerinden sonra da: kabirlerini ziyaret etmeli, arkalarından hayır yapmalı ve okumalıyız.

F- SAĞLIK İÇİN :

Abdest almak:

Abdest almanın maddi bir çok faydaları da vardır. Abdest alırken en çok dışla temas eden organların, ağzın, burnun ve kulakların yıkanması ve temizlenmesi düşündürücüdür.

Abdest vücudu rahatlatır. Sinir sistemini rahatlatır. Bir hadiste :”sinirlenen abdest alsın” buyrulur.

Üzerinde yorgunluk, ağırlık ve uyku hisseden abdest alırsa rahatlar, kendine gelir. Çünkü abdest, kan dolaşımını rahatlatır. Abdestte vücudun uç noktaları yıkanmaktadır.

Abdest cildi güzelleştirir. Devamlı abdest alan ihtiyarların nur yüzlü olmaları bundandır.

Peygamberimiz: “abdest alın, abdest sağlığı korur” demiştir.

G- DİN BİLGİSİ:

Abdesti bozan şeyler nelerdir:

Abdestli bulunmak, abdestli yatmak ve abdestli iş yapmak çok sevaplı bir iştir Allah’ın sevdiği bir harekettir.  

Abdesti bozan şeyler:

 1. Önden arkadan bir şey çıkması (Akıntı, yellenme, kurt dahil)
 2. Kan, iltihap çıkması,
 3. Ağız dolusu kusmak, 4- Uyumak, bayılmak. 5- Namaz da gülmek

6- Sarhoş olmak

7-Burun kanaması, ağızdan kan gelmesi

 • Abdestli olduğunu unutmak.
 • Eşi ile beraber olmak.
 • Aşırı derecede dünya için ağlamak.
 • Özür sahibi için vaktin çıkması. 12-Teyemmüm alan için suyun bulunması

13- Mest müddetinin dolması.

Not:  

 • Vücuttan süt, ter, gözyaşı, sümük çıkması abdesti bozmaz – Çıkan kan dağılmadıysa abdesti bozmaz.
 • Tabaka oluşturmayan kına, krem abdeste mani değildir.
 • Yapılan iğneden kan çıkmadıysa abdest bozulmaz.
 • Vesvese varsa, başımı meshettim mi? gibi vesveseyi gidermek gerekir.
 • Bazı günahlar abdesti bozar. (İçki içmek, yalan yere yemin, şehvetle karşı cinse bakmak, dokunmak abdestte hayır bırakmaz.) (Ramuz:279/2)

H- BİR DUA EDELİM :

-“Allahümme ecirnâ minennâr.”

-“Allah’ım, bizi cehennem azabından koru.”

I- BİR DUA EZBERLEYELİM:

G- BİRİNCİ KUNUT DUASI:

Birinci  Kunut Duası

“Allâhümme innâ neste’înüke ve nestağfiruke ve nestehdîk. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyke ve netevekkelü ayeyk. Ve nüsnî aleyke’l-hayra küllehû neşküruke ve lâ nekfürük. Ve nahle’u ve netrukü men yefcürük.”

(Allah’ım biz senden yardım isteriz, günahlarımızı örtmeni, doğru yola iletmeni dileriz. Allah’ım! Sana iman ederiz, tevbe edip Sana döneriz, işlerimizde sana dayanır ve sana güveniriz. Seni överiz, bütün hayırlar Sendedir, verdiğin bunca nimetlerden dolayı Sana şükrederiz ve nankörlük etmeyiz. Sana karşı nankörlük eden günahkârı bir yana iter ve ondan ayrılır. (Onunla ilgimizi keseriz.)

İ- BUGÜN NELER ÖĞRENDİK?

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir