YAŞLILARA SAYGI

Yaşlıları saymak, küçükleri sevmek sevaplı işlerdendir. Büyüklerin küçükleri sevmesi, küçüklerin de büyüklere saygı göstermesiyle güzel bir birlik oluşur.

Peygamberimiz (a.s) şöyle buyurmuştur: -“Küçüklere şefkat etmeyen, büyüklere saygı göstermeyen bizden değildir.” (Tirmizi, Birr:

15) 

İnsan yaşlanır, gücünü kaybeder. Kur’an’da bu şöyle ifade edilir:

-“Kime uzun ömür verirsek, biz onun yaratılışını gençliğini bozar, gücünü azaltırız, beli bükük hale getiririz…” (Yasin: 68)

Buna göre yaşayan herkes, genç iken, güçlü iken fırsatları iyi değerlendirmeli ve bir gün ömrü olursa, mutlaka gücünü kaybedip, ihtiyarlayıp, muhtaç hale geleceğini unutmamalıdır. İhtiyarlığın hatırlanması ve ihtiyarlara sahip çıkılmasının sevabı büyüktür. Bir kutsi hadiste: -“Benim rızam için birbirini sevenlere, benim için bir araya gelenlere, benim için birbirlerini ziyaret edenlere ve benim için birbirine ikramda bulunanlara sevgim vacip olmuştur.” (Muvatta, Şir: 16)

Deme ki, yaşlısını seven sayan, ziyaret edeni ve ihtiyacı gidereni Allah sever ve Allah da onu aynı şeyleri daha güzel yapacak insanlar halk eder. Önemli olan yaşlıların hayır duasını almaktır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir