Tepki toplumu olmalıyız

Tepki toplumu olmayan milletlerin geleceği olmaz. Onun üzerinde düşmanın hakimiyeti görülür.

Bir toplumun varlığını ve bağımsızlığını koruması duyarlılık ister, mücadele ister. Hiçbir şey kendiliğinden gelmez. İyilik, fedakarlık göstermeden, hak etmeden elde edilmez. Karşı konulmayan kötülük de acı verir.

Bazı hayvanlar bile yırtıcıların saldırılarını zayıfları ve yavruları aralarına alarak birleşiyor. Savunarak kendilerini koruyor. Bazıları nöbet tutuyor.

Bugün Müslümanlar arasında ki dağınıklık, onları hem geri bırakmış hem de yönetilir duruma getirmiştir. Yer altı, yer üstü zenginlikleri sömürülmüştür.

Müslümanlar arasında sen-ben olmamalı biz olmalı, gurupçuluk kalkmalı, bir beraber olunmalı. Değilse söz sahibi olunmaz. Düşmanın çıkardığı fitneler beraberce defedilmelidir. Bela ve musibetler el birlik savulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, Müslümanlar kardeştir.

Müslümanlar yapmaları gerekeni yapmazlarsa, ilahi ikaz ve uyarılara muhatap olurlar.

Peygamber (as) şöyle buyuruyor:

1-“Bir toplulukta bir takım günahlar işlenir, işlemeyenler, o günahları işleyenlerden daha güçlü ve daha çok oldukları halde engel olmazlarsa, mutlaka Allah hepsine birden ceza verir” (Ebu Davud, Melâhim, 17; İbn-i Mâce, Fiten, 20)

2-“Bir gün peygamberimize içimizde iyi insanlar varken, helâk olur muyuz?” diye sormuşlar. O da, “Evet, ahlâksızlık ve günah çoğaldığı zaman helâk olursunuz buyurmuşlardır” (Buhâri, liten, 4, müslim, fiten, 4)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir