TELEVİZYON EĞİTİCİ OLMALIDIR

Aslında televizyon istenirse en güzel eğitim aracıdır. Bugünkü hali ile televizyon yayınlarının eğitici yönü hemen hemen yoktur. Sabahtan akşama kadar kötülükte çığır açmakta ve kötülük sergilemektedir. İyi örnek ve kötülüklerin zararını ortaya koymaktan uzaktır.

Yayınlar nasıl olmalı? TV sihirli bir kutudur. İyiye kullanılmazsa, maddî manevî yıkıma sebep olur, fitne, fesat kaynağı olur.

İçkisiz, kumarsız, zinasız, hırsızlık, cinayet, uğursuzluk ve müstehcenlik olmayan yayın çok az. Böyle olunca TV, bozulmaya katkısı bakımından birinci sıradadır.  

Yayınlar eğitici olmalı, argolu küfürlü sadece cinsellik sergileyen yayınlar, seviyeli insan yetiştirmez. TV ler eğitim aracı haline dönüştürülmelidir.

Bugün, Fransa, İslâm’ın hızla yayılmasını önlemek için, İslâm’i yayın yapan televizyonları susturma yoluna gidiyor. Bizim yetkililerimiz de insanımızı korumak için millî çıkarlarımıza ters yayın yapan, birlik ve düzenliğimizi bozan, mezhep kışkırtıcılığı yapan, şer kuvvetlerinin emri ile ahlâk bozan, müstehcenlik kokan yayınlar durdurulabilir.

Unutulmamalıdır ki, iyi bir program, uzun yıllar yapılan vaazlara ve ana babanın bir çok öğüdüne bedeldir.

Bizim televizyonlarımızın bazısı ne yazık ki, yunan televizyonu gibi yayın yapıyor. Bu ülkede yayın yapan TV, bu ülke insanının millî çıkarlarına uygun yayın yapmalıdır.

TV sorumsuz değildir. Genel ahlâka aykırı yayınlar, üst kurul tarafından takip edilip durdurulmalı, gerekli uyarılar yapılmalıdır. Üst kurulu da göreve çağıracak, gene bizim insanımızdır.

TV lerin haber alma ve haber verme tarzı yapıcı değil yıkıcıdır. Haber elemanı, kendini yargı yerine koyuyor, yargısız infaz yapıyor, birilerini yalan haber uğruna mağdur ediyor. Ve hiç ceza görmüyor.  

Reklamlar ise aldatıcıdır, israfa yöneliktir, kontrolsüzdür.  

Biz bir milletiz, bizim de bir dinimiz, ahlakımız, şerefimiz var. Bunlara kimsenin hakaret etme hakkı yoktur.

TV ler iyi örnek, iyi model sunmalıdır. Yabancılara, yabancı ideolojilere hizmet etmemelidir.

TV güzel ahlakımızı, güzel dilimizi geleneklerimizi bozmamalı, yıkmamalıdır. Eğiten, yetiştiren TV olmalıdır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir