SİGARANIN ZARARLARI

Sigaranın zararlarını saymak ve tartışmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Fakat çoğunun bilgisizlikten içmesi nedeniyle ne gibi zararlar verdiğini gözler önüne sermekte fayda vardır.

Bugün içenler zehir içiyor. Sigaranın verdiği zararlar gözler önüne getirilecek olursa, denilebilir ki sigara en tehlikeli salgındır. Sosyal afettir. Sigara ağır çekim intihardır. Tabut çivisidir. İnsanlık için en öldürücü silahtır. Bir çok insanın ölüm sebebidir. İnsanın hayatından yıllarını çalmaktadır. Öldürmediğini de sakat bırakmaktadır.  

Sigaranın nikotini 19 saniyede kana karışmaktadır. Anında beyin hücrelerini öldürmektedir. Ölen bu hücrelerin yerine yeni hücrelerin oluşmadığını yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Görülüyor ki, sigara zihin açıcı değildir. Hafızayı zayıflatır, erken bunamaya neden olur. Yani sigara uyuşturucudur.

Sigarayı söndürmeyenlerin sigara hayatını söndürmektedir. Sigara insan sağlığından daha önemli değildir.

Sigaranın maddi yönden de zararı vardır. Bilhassa dar gelirli ailelerde, ekmek almakta zorlanan, çocuğuna simit parası veremeyen ailelerde sigaraya yer olmamalıdır.

Sigaraya giden para, günlük, haftalık, aylık, yıllık ve ömür boyu hesap edilecek olsa, ihtiyaç sahibi bir aileyi rahat yaşatır, kimseye muhtaç etmez. Evsize ev alır. Yani bir tiryaki bir ev parasını duman etmektedir.

Sigaranın hiç mi faydası yok diyenlere Mahzar Osman’ın cevabı “var”olmuş ve saymış:

  1. “Sigara içeni köpek ısırmaz.
  2. Sigara içenin evine hırsız girmez.
  3. Sigara içen ihtiyarlamaz” demiş.

Anlayamadık demişler. Anlatayım demiş, açıklamış: “köpek ısırmaz, bastonla dolaşır. Evine hırsız girmez, sabaha kadar öksürür. İhtiyarlamaz, genç yaşta ölür” demiş.

Evet sigara öldürür, değilse sakat bırakır. Kimse zararını görmüyorum diyemez. Eğer ufak tefek sinyal veriyorsa, geç kalınmış demektir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir