SİGARA PARASI HAYRA GİTMELİDİR

Özgür iradenin kullanılamadığı yaşlarda sigara alışkanlığı başlıyor. Cep harçlığı boşa gidiyor. Maalesef çocuklukta başlayan bu zararlı alışkanlık ömür boyu sürüyor.

Yıllarca hatta ömrü boyunca içenlere sorsak “Ne kazandınız” diye. Bize verecekleri cevap sadece “hiç” olacak ve sigaranın verdiği maddi, manevi zararları saymaya başlayacaklardır. “ Tavsiye eder misiniz” desek, acaba bir kişi çıkıp ta “Ben içiyorum zararını görmedim, tavsiye ediyorum” der mi?

Sigaraya kimsenin ihtiyacı yoktur. Bu yüzden helal değildir. Malımızı, paramızı nerelere harcadığımızı Allah soracak. İnsan isterse kötü alışkanlıklar yerine iyi alışkanlıklar kazanabilir. Parasını da faydalı yerler, yararlı işler için harcayabilir.

Hayat sigarasız çok daha güzeldir. Sigaranın parası israf edilmemeli, para hayra gitmeli, hayır işlerine gitmeli ve sevaplı işlere gitmelidir. Belki bir sigara parası insanın kurtuluşuna vesile olacaktır. Belki bir insanın karnının doymasına, ağrı ve acılarının bitmesine veya bir gencin okumasına sebep olacaktır.

  • Sigara parası ile kendimizin, çocuklarımızın ihtiyacını giderebiliriz.
  • Sigara parası ile birkaç çocuk sevindirebiliriz.
  • Bir hafta sigara içmesek, tüp alamayan bir aileye bir tüp alıp sevindirebiliriz.

Bir ay sigaraya verilen para ile bir yoksulu giydirebiliriz.

  • Bir aylık sigara parası ile bir genci her ay burs vererek okutabiliriz. (Ben başlangıçta her gün alınan bir ekmekle okudum. Yoksa okuyamazdım. Adını bilmediğim o kişiyi hep rahmetle anıyorum)
  • Evet bir çok alternatif var. Sigara içmemekle her gün bir aileye ekmek alabiliriz. Her gün bir kitap alabiliriz. Bir müspet gazeteye abone, bir güzel dergiye abone olabiliriz.
  • Sigara içmekle harcadığımız vakti, fikirle, zikirle, namazla, kaza kılarak geçirebiliriz.
  • Sigaraya harcadığımız zamanı hizmet yaparak geçirebiliriz.
  • Sigara ile yıprattığımız vücudu Allah’a kullukta, hayır hizmetlerinde kullanabiliriz.
  • Sigaranın kül ve duman ettiği parayı sosyal hayır kurumlarına bağışlayarak sadaka-i cariye haline getirebiliriz.

Sigaradan ölen intihar etmiş olur. Kur’an’ın ve Peygamberin uyarılarına isyan etmiş olur.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir