SİGARA EN ÇOK ÇOCUKLARA VE KADINLARA ZARAR VERİR

Sigara çocuk doğmasına manidir. Sigarada bulunan zehir, spermdeki irsi hali tahrip eder ve döllenmeyi önler. Florida Üniversitesi uzmanlarından Dr. R. Douperty, erkeklerde kısırlığın sigara yüzünden arttığını açıklamıştır. Aynı zamanda katılım sağlayan genleri bozduğunu, yozlaştırdığını da ilave etmiştir. Sigara tiryakisi babanın spermlerinde meydana gelen genetik arızalar çocukta sakatlık ve karakter bozukluklarına sebep olduğunu söylemiştir.

Çukurova Üniversitesinden Dr. Nurdan Tunalı’nın bildirdiğine göre; “ sigara içen kadının üreme organının iltihaplanması doğuma etki yapmaktadır. Hamile kalma ihtimalini azaltmaktadır. Sigara içen kadının, içmeyenlere oranla hamile kalma ihtimali üç kat daha azdır.  

Hamilelik sırasında sigara içilmesi düşüklere ve erken doğuma ve bebek ölümlerine neden olmaktadır. Ayrıca sigara içen kadınlar, içmeyenlere oranla daha erken menopoz dönemine girmektedir. Erken yaşlarda kemik erimesine ve kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. (30-10-1994 Yeni Asya)

Sigara hamileliğin düşmanıdır. Araştırmalara göre sigara içmeyenlerde kısırlık % 3,8 iken, sigara içenlerde % 41,8 dir. Sigara içen kadınlarda ay hali bozuklukları içmeyenlere oranla üç kat daha fazladır. Menopoz sigara içenlerde 20 kat fazladır.

(01-07-1996 Zaman)

“ Sigara akciğer kanseri, damar sertliği, kanser gibi hastalıklara sebep olur. Ayrıca koroner kalp rahatsızlıklarına, felce, ülsere sebep olur. Hamile kadınlarda daha büyük zararlara yol açar. Düşük ihtimali artar. Çocuk doğarsa zayıf doğar.” (Aile sağlığı Ans.2/270)

sigara kadınlar için daha zararlıdır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktoru Celal Karlıkaya’nın yaptığı açıklamaya göre, erkeklere göre ciltlerinin sigara içen kadınların daha çabuk kırıştığı ve bozulduğu, kısırlığa neden olduğu, rahim ağzı kanserine, akciğer kanserinin nedeni, ölü doğumlara, çocukta zeka geriliğine sebep olabileceğini belirtmiştir. (12-08-2003 Yeni Asya) Ayrıca  Karlıkaya “balkonda içilen sigaradan bile bebeğe nikotin geçer” demiştir. (09-08-2003 Vakit)  

Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. İ. Afşin: “ Sigara ortamı çocukları hasta eder. Sigara içen anne süt yoluyla çocuğuna nikotin verir. Nikotinli süt içen çocukta ise, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, sebebi bilinmeyen kusma ve ishal görülür. Çocuğun sigara içilen ortamda kalması çocuğun ileride bronşite, akciğer kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde arttırır” demiştir. (13-07-1995 Zaman)

Hamileyken sigara içen annelerin çocuklarının oksijensiz kalmaları nedeniyle büyüyünce isyankar olduğu belirtilmiştir. Bu açıklamayı Amerikalı Doktor Alan Leshner yapmıştır. (03-09-2000 Vakit)

İngiliz Today Gazetesinin verdiği habere göre; sigara içenlerin çocuklarında sağırlığa çok sık rastlandığı belirtilmiştir. (13-06-1989 Sabah)

Demek ki sigara içen anne ve babalar yalnız kendilerine zarar vermekle kalmıyor, yavrularının sağlığını da tehlikeye atıyor.  

Anne ve babalar siz hala sigara içmeye devam edecek misiniz?

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir