ŞEHİDE SAYGI

Bizden öncekiler “ya şehit ya gazi” diye her şeyi ile ALLAH (c.c) yolunda din ve devlet için, ırz ve namus için savaşmışlardır. Ölmüşler ve öldürmüşlerdir. Bize vatan ve hayat hakkını miras bırakmışlardır. Onlar şehit olmasaydı nereden bulacaktık bu sahip olduğumuz şeyleri?

Bu yüzden onlara minnet borcumuz var. Onları merhametle, şükranla anmalıyız. Onların bize bıraktığı emanetlere sahip çıkmalıyız, korumalıyız. Çünkü onlar bize emanettir. Ayrıca bizden sonraki nesillere aktarmalıyız.

Şehitlerine ve emanetlerine sahip çıkmayan milletler şehit olacak insanlar yetiştiremezler.

Şehitlerimize saygısızlık yapıp kemiklerini sızlatacak davranışlardan kaçınmaya ve kaçındırmaya dikkat etmeliyiz. Bir zamanlar Çanakkale’ye geziye giden üniversiteli gençlerin yapmadıkları rezalet kalmamıştı. Kadeş rezaleti olarak unutulmamıştır.

Bir öğretmen öğrencilerini Çanakkale şehitliklerine götürmüş bir grup genç kızın ağızlarında ciklet şehit mezarlarına bakıp “iyi ki öldünüz çocuklar” diyerek alay etmiş öğretmen gözyaşlarını tutamamıştır.

Ya şehit ya gazi idealinin “ne şehit ne gazi” diye yozlaşmasına müsaade etmemeliyiz. Genç nesilleri vatan, millet, din devlet şuuru ile yetiştirmeliyiz.

Son zamanlarda en korkunç şey müslümanların müslümanlarla savaşması ve müslümanın müslümanı öldürmesidir. Bunda ne şehitlik ne de gazilik vardır.

Bir gün peygamber (s.a.v) ‘e bir kadın yüzü kapalı olarak gelir ve öldürülen oğlu hakkında soru soracaktır sahabeden biri kadına:

Oğlunu sormaya yüzü kapalı olarak mı geldin? der ..

Kadın “Evet, oğlumu kaybettim ama utanma duygumu asla kaybetmeyeceğim” der.

-Peygamber (a.s) kadına şöyle dedi;

“Oğlun iki şehit ecrine nail oldu”

-Kadın: neden ya Resulallah? diye sordu

-“Çünkü onu ehli kitaptan biri öldürdü” cevabını verdi (Büyük

Hadis Külliyatı :3/6133)

Bu olaydan iki mesaj uzanıyor bize

Önce yakını şehitlik mertebesine ulaşan için bağırıp çağırma, saç baş yolma, kendini yerden yere atmanın islama uygun olmadığı… Ve birde müslüman kanı dökmenin hoş olmadığıdır…

Şehitlik mertebesine ulaşan şehitlerimize CENAB-I ALLAH’tan rahmet dileyelim, ruhları şad olsun. Onların ruhuna bir fatiha hediye edelim.

Çanakkale şehitleri için Akif şöyle demiştir:

– Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

-Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın -Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber -Sana avucunu açmış duruyor peygamber ….

Rabbim şehit olma arzusu taşıyan şehit sevabı kazanmak için sevaplı işler yapan her müslümana şehit sevabı versin. Bizleri de şehitlere lâyık kılsın ve şefaatlerine nâil etsin İNŞALLAH….

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir