PEYGAMBERİMİZİN ÜMMÜ HABİBE (ra) İLE EVLENMESİ

Ümmü Habibe Ebu Süfyan’ın kızıdır. Kocası ile beraber Müslüman olmuş ve onunla Habeşistan’a göç etmişti. Orada eşi Abdullah Müslümanlıktan dönünce Ümmü Habibe, kocasından ayrılmak ve geri dönmek zorunda kalmıştı. Babası müşriklerin başı idi. Annesi Hind ise, Hz. Hamza’nın şehit olmasından sonra ciğerlerini dişleyecek kadar İslâm ve Müslüman düşmanı bir kadındı. Bunun için anne ve babasının yanına dönemezdi. Zaten Müslüman olduktan sonra annesi ve babası kendisini evlatlıktan reddetmişlerdi.

Yakınlarının eza ve cefasına uğrayan Ümmü Habibe kurtuluşu için dua ediyordu. Bir gece rüya gördü ve uykusunda “ Ey Mü’minlerin anası!” nidasıyla uyandı.

Ümmü Habibe’nin durumunu yakından bilen Peygamber Efendimiz, Ebu Süfyan ve Hind gibi İslâm düşmanları ile yakınlık kurma arzusu ile evlenme teklifinde bulundu. Böylece İslâm’ın yayılması, Mekke’ de kalan Müslümanların fazla eza ve cefaya uğramaması ve Mekke’nin fethinin kolaylaşması gibi düşünceler taşıyan Peygamberin evlenme teklifi Ümmü Habibe için kaçırılmaz bir fırsat olmuştur.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir