PEYGAMBERİMİZİN SEVDE (ra) İLE EVLENMESİ

Peygamberimiz Hz. Ayşe ile nişanlanmış henüz evlenmemişti. Bu sırada Müslüman olan Sevde’nin eşi, kâfirlerin zulüm ve baskıları sonunda Habeşistan’a göç etmiş, orada yakalandığı hastalık sonucu Allah’ın rahmetine kavuşmuştu.

Sevde’nin kocası fakir bir kimse idi. Onun ölümü ile Sevde tamamen kimsesiz ve yoksul durumda kaldı. Şiddetli bir geçim sıkıntısı içindeydi. Durumunu Peygambere anlattı. Kendisini nikâhı ve himayesi altına almasını istedi. Geçinmek için bundan başka çaresi de yoktu.

Peygamberimiz Sevde’yi yaptığı teklif üzerine himayesine aldı. Bunun için de nikâh şarttı. Nikâhsız onu yanına alamaz, onun yanında bulunamazdı. Hz. Hatice’nin ölümünden sonra Hz Aişe ile nişanlı olduğu halde üç sene kadar Sevde ile yalnız yaşadı. Hz. Ayşe Mekke’den Medine’ye göç etmişti. Bu sırada Peygamberimiz 54 yaşında idi. Nişanlı olduğu Hz. Ayşe ile evlendi. Böylece birden fazla evlilik hayatı başlamış oluyordu. Hz Sevde durumdan memnundu. Zaten evlenme teklifinde bulunmadan da Peygamberin nişanlı olduğunu biliyordu. Hatta Ayşe ile evlendikten sonra birgün Peygambere : “Nikâhın altında yaşamam benim için büyük bir şereftir”demiştir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir