PEYGAMBERİMİZİN HAFSÂ (ra) İLE EVLENMESİ

Hz. Sevde ve Hz. Ayşe ile evli bulunan Peygamberimizin HAfsâ (ra) ile evlenmesinin sebep ve hikmeti de şudur:

Hafsâ’nın eşi Hıns, müşriklerle yapılan Bedir savaşında şehit düşünce Hafsâ dul kaldı. Hafsâ’nın babası Hz. Ömer (ra) bütün varlığını İslâm için harcadığından kızının geçimini temin edecek durumda değildi. Bu bakımdan kızını evlendirmek istiyordu. Kızını alması için Hz. Ebubekir’e teklifte bulundu. Hz. Ebubekir (ra) bu teklife müsbet cevap vermeyince, Hz.       

Osman(ra) a teklifte etti. O da mazeret beyan edip teklifi reddedince Hz. Ömer (ra) çok üzüldü. Üzüntüsünü Peygambere anlattı. Ondan duruma çözüm getirmesini açıkça istemediyse de yardımcı olmasını beklediği açıktı.

Hz. Ömer (ra) kızını Hz. Ebubekir ‘e, Hz. Osman ‘a teklif ettiğinde ikisi de evli idi. O sıralarda Arap örf ve âdetlerinin birden fazla evliliğe mâni olmadığı gibi İslâm Dininde de birden fazla evliliği şarta bağlayan âyet henüz nazil olmamıştı.

O sıralarda durum çok nâzikti. Bir avuç Müslümanın üzüntü ve sıkıntılarının artmasına tahammülleri yoktu. Peygamberimiz Hz. Ömer’i üzüntüden kurtarmak dul ve çaresiz kalan kızını himâyesine almak maksadıyla Hz. Ömer’e “ Hafsâ’yı memnun kalacağın daha iyisi alacak müsterih ol “ diyerek Hafsâ ile evleneceğini bildirdi.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir