Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i Veda Hutbesi

            EY İNSANLAR ! Sözümü iyi dinleyin ! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğim.

            İNSANLAR ! Bu arife gününüz, bu hac ayınız ve bu Mekke şehriniz nasıl hürmete değer şeylerse canlarınız, mallarınız, namuslarınız da ayni hürmete şayandır, her türlü tecavüzden korunmuştur.

            ASHABIM! Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve

hareketinizden sorguya çekileceksiniz.Sakın benden sonra eski sapıklık-lara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız ! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin ! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur.  

            ASHABIM ! Kimin yanında bir emanet varsa, onu sahibine versin ! Faizin her çeşidi kaldırılmıştır.Ayağımın altındadır.Lâkin borcunuzun aslını vermeniz gereklidir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.Allah’ın emriyle faizcilik artık yasaklanmıştır. Cahiliyetten kalma bu çirkin adetin her türlüsü ayağımın altındadır.İlk kaldırdığım faiz de Abdulmuttalib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir.  

            ASHABIM ! Cahiliyet devrinde güdülenkan davaları da tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu (amcazadem) Rabiya’nın davasıdır.

İNSANLAR!Bugün şeytan sizin topraklarınız da yeniden tesir ve hakimiyetini kurma gücünü ebedi surette kaybetmiştir.Fakat siz, bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerle ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bundan sakınınız !  

            İNSANLAR ! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizler üzerinde hakları vardır.Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız, onların, aile yuvasını hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırsa, müyyede kullanarak engel olabilirsiniz.Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, dine ve geleneğe uygun olarak, her türlü yiyim ve giyimlerini  temin etmenizdir.  

            MÜ’MİNLER ! Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet, ALLAH’ın kitabı Kur’an’dır.Mü’minler ! Sözümü iyi dinleyin ve belleyin ! Müslüman müslümanın kardeşidir,böylece bütün müslümanlar kardeştir.Din kardeşinize olan herhangi bir hakka tecavüz etmek helal değildir, meğer ki gönül hoşnutluğu ile kendisi vermiş olsun.  

            ASHABIM ! Kendinize de zulmetmeyiniz. Kendinizin de üzerinizde hakkı vardır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir