ÖLÜM HERKESİ EŞİT YAPAR

            Ölüm de ebediyete davet vardır.  

            Ölüm, şan, şöhret, makam, mevki, zenginlik, büyüklük, küçüklük her şeyin sıfırlanmasıdır.

Ölüm, her kapıyı kapatır, ama iyilik, kötülük kapısını kapatmaz. Amel defteri kapanmaz.

            Allah Kur’an da: “Öyle bir günden sakının ki, o gün Allah’a döndürüleceksiniz. Sonra herkese kazandığı tas tamam verilecek.” (Bakara : 281) buyurarak hesabı haber veriyor.

            Şair :  

          “Yoklansın kafası mezarda her ölenin,  

            Farkı var mı bakalım hükümdarla kölenin” demiştir.

            Şöyle anlatırlar : “Bir generalin cenaze namazı kılınacaktır.” “Er kişi niyetine” denilince, kenarda bekleyenler “Ne eri, er değil, generali general” derler.

            Ölüm, beylik, paşalık, erlik, komutanlık bırakmaz erkesi eşit yapar. Herkes teneşir tahtasında yatar, musalla taşına gelir, bir namazlık saltanattan sonra bir tek kefenle mezar çukuruna girer, sonrada huzura çıkıp, iğneden ipliğe her şeyin hesabını verecektir.  

            Bazılarının selaları verildiği zaman : “Denizli eşrafından” denilerek, ölümü halka duyuruluyor.  

            Şu veya bu aileden gelmek, şu veya bu adı taşımak, bir makam sahibi olmak, zengin olmak insana şereflilerden yapmaz. Şeref, Allah katında, Peygamber yanında olur.

            “Mal sahibi, mülk sahibi               Hani bunun ilk sahibi?

              O da yalan, bu da yalan

              Var sende biraz oyalan” fakat : “Yalan, dolan, oyalan” derken ölüm gerçeğini sakın unutma. Bıçak gibi zevkleri kesecek olan ölüm bir gün sana da gelecek, bana da gelecek, herkese gelecektir.

            Mezarlığa bakalım, yatanların aralarında bir fark var mı? Hepsi kıyameti beklerken kabir de hesap veriyor.

            Aralarında görebildiğimiz fark mezar taşları. Bazıları yüklenmiş mermerleri altında eziliyor, fark bu, görünen ayrıcalık bu. Bu görünüm önemli değil. Ya ne önemli? Mezarın içi önemli. Oraya götürülen şeyler önemli. Oradaki hayat, dünya hayatının devamı olacağı için dünyadaki yaşayış önemli. Peygamber (as) : “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle haşrolunursunuz.” buyurur.

Bir farklılıkta kabrin insanın yaşadığı hayata göre ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukur olmasıdır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir