NİKÂH TAZELEMEK VE YENİLEMEK

            Bazı bölgelerde Perşembe günü akşamları camide yatsı namazından sonra nikâh tazeleme âdeti vardır. Hoca efendi, tevbe istiğfar eder, dua eder, camiye gelen cemaat da “âmin” der. Burada dua, tevbe istiğfar güzel bir şey ama; nikâh tazeleme tek taraflı olmaz. Ne zaman olur? Kadında varsa veya vekil gönderdiyse o zaman olur.

            Peki nikâh gittiyse, dua ve istifarla nikâh geri gelmez yeniden nikâh kıyılması lâzımdır. Nikâhın gitmesi halinde veya şüphe halinde durumu eşine bildirip, eğer eşi razı olursa, yeniden nikâh kıyılır.

            Zaman zaman şüphesi olan kimse vicdanen rahatlaması ve eşini rahatlatması açısından

şöyle yapmalıdır. Aile fertlerinden de olsa iki şahidin yanında : “Ben seni eş olarak kabul ediyorum, sende beni eş olarak kabul ediyor musun? der. Hanımı da “evet” deyince ilâna, yaygaraya gerek kalmadan şüphe giderilmiş olacaktır.

            Nikâh tazelemeyi onur meselesi yapanlar oluyor. Bu durumda bir yakınına vekalet verir, o şekildi nikâh tazelenmiş olur.

Bazı küfürbaz, diline sahip olamayan beylerin eşleri “nikâhsız yaşamak gücümüze gidiyor” diyor. Böyle durumda bacılar yuva yıkacakları yerde böyle bir yolla biraz rahatlayacaklardır. Günümüzde inanç bozuklukları var, küfre götüren haller çok. Allah’ın emirlerine karşı ihmalkârlık ileri safhada, işlenen günahlar herkesin boyunu aşıyor. İman duruyor mu, gitti mi onu bilen, düşünen çok az insan var. Onun için günümüzde iman yenilemeye, nikâh tazelemeye ihtiyaç vardır. Faydası olur, zararı olmaz.

            Bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalar sonunda vesveseyi yenmek ve şüpheyi gidermek için, aile bağlarını güçlendirmek ve bazı hataları önlemek için nikâh tazelemeliyiz.

Şu hallerde de nikah yenilemeliyiz :

1.Dinden çıkma, küfre girme halinde kelime-i şehadet getirerek dine dönülüğünde

2.Birinci ve ikinci defa boşama durumunda nikâh yenilemeden eşler bir araya gelemez.

Nikâh yenilemede kadının rızası şarttır.

Bir müddet evinden uzak kalıp evine dönenin nikâh tazelemesi gerekmez.

3.Nikâhta şüphe varsa, nikâh tazelenir.  

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir