NAMAZIN FAYDALARI

 Namaz da hayır vardır. Rasulullah (sav): “Namazsız dinde hayır yoktur.” (Ebu Davut; Haraç:26) buyurmuştur. Namaz bir çok şeye kefaret olur.

 • *               *

 Peygamber (as) Ebu Hurey-ra’ya: “Kalk namaz kıl! Namazda şifa vardır.” Buyurmuştur. (İbni Mace, Tıp:3458)

 Cenab-ı Allah’ın bildirdiğine göre: “Muhakkak ki namaz, hayasızlıktan ve kötülüklerden alıkor.” (Ankebut:45) yani namaz kılan, her türlü kötülükten korunur.

 • *               *

         Bir hadiste de Peygamber (as) şöyle buyurur:

 • Ne zannedersiniz? Sizden birinin evinin önünden bir nehir aksa da o kimse orada her gün beş defa yıkansa, o kimsenin üzerinde kirden bir şey kalır mı? Dediler ki: “Hayır hiçbir şey kalmaz.” Allah Rasûlü: “Muhakkak ki namaz da suyun kirleri gidermesi gibi günahları giderir.” (Ramuz el-Ehadis:67/14)
 • *               *

         Biraz sıkkınlık gelince peyga-ber (as) Bilal’e şöyle dermiş:

 • “Bilal’ Kalk ezan oku da. Namaz kılalım, rahatlayalım.”
 • *               *
 • Namazdan önce maddi, manevi temizlik şarttır.
 • Pis yerde, kirli elbise ile namaz kılınmaz.
 • Namaz, günün belirli vakitlerine serpiştirilmiştir.
 • Namazda oynamayan bir organ, hareket etmeyen eklem yeri yoktur.
 • Namazda hayır vardır. Namaz, şifadır. Namaz, kötülüklerden uzaklaştırır.
 • Namaz, mü’minün nurudur. İnsanı, kirden, pastan arındırır. İnsanı rahatlatır.
 • Namaz kılanlar, kılmayanlara göre daha sağlıklıdır. Onun dinç haline “namaz dirisi” denir.

 İslâm büyükleri, namazın sağlayacağı faydaları sıralarken başta “bedene sağlık, sıhhat verir” demişlerdir.

 • Namazda 400 kadar hareket vardır. Vücudun her yeri hareket eder. Camiye giderken yürünür.
 • Namazdaki hareketler kasları esnek hale getirir.
 • Namaz kılınınca insana vazifesini yapmanın, Allah’la olmanın mutluluğunu verir.  – Namaz, ruh sağlığı açısından da çok önemlidir. Bazı hapis yatanların: “Dua ve ibadet etmeseydim çıldırırdım.” Dediğine şahit olmuşuzdur. Ayrıca, namaz kılma alışkanlığı kazananların hapisten değişik bir insan olarak çıktığını görmüşüzdür.
 • Hayatının sonunda namaz alışkanlığı olanların hiç canı sıkılmaz. Ağız dualı, insan olurlar. Bir yudum su verene: “Allah razı olsun” derler.
 • Namaz, sabahları tin, tin koşturmaktan iyidir. Namaza duran zihindeki, kalbindeki düşünceleri, üzüntüleri bir tarafa bırakır, Allah’ın huzuruna durur. İnsan namaza kalktı mı insanda gaflet gider, yorgunluk gider, sıkıntı gider, huzur gelir.
 • Namazı bir spor gibi de göremeyiz. “Namaz, bir sporsa, ben spor yapıyorum. Yoga yapıyorum, namaz kılmama gerek yok” da denemez.

         Dr.Vural Kavuncu’nun ifade-siyle: “Namaz, sağlığımızın sigor-tasıdır.”

                İslâmı seçip Müslüman olan İsveçli konutan: “Namaz, hayatıma hayat kattı” demiştir.

 Her hangi bir şey kendisini üzerse Peygamber Efendimiz namaza dururdu.” (Ramuz elEhadis:529/18)

 • *               *
 • Yüksek tansiyonlu, devamlı ve düzenli namaz kılarsa kan basıncı normale dönmektedir.
 • Namaz, insana sinir sistemi bakımından faydalıdır. Dr.Thomas Hysloub bu konuda der ki: “Uzun senelerden beri görgü ve tecrübelerimden edindiğim bilgiye göre, uykuyu tanzim eden en mühim unsur namazdır. Ben bir Dr.olarak, ruha ve sinirlere itminan, huzur ve sükunet vermekte bugüne kadar bilinen en ehemniyetli vasıtanın namaz olduğu görüşünü ortaya atıyorum.”  

 Tıpta Nobel Ödülü kazanmış olan ve halen ABD’nde Rockefeller Araştırma Komisyonu’nun başkan-lığını yapan ünlü psikolog Dr.Alex Carreyl de namazı şöyle anlatıyor:

 “Namaz, vücudun sistem ve organlarında bir hayatiyet peyda eder. Hatta bu, günümüze kadar bilinen en muazzam bir zindelik kaynağıdır. Bir Dr.sıfatıyla birçok hastalar gördüm ki, mütehassıs doktorlar tedavilerini başaramadı. Tıp aciz olarak elini çekince namaz işe karıştı ve onları hastalıktan kurtardı. Namaz radyum cevheri gibi bir ışık kaynağı ve hayat membaıdır.”  

 • Namaz kılmanın, kemik erimesini önlediği bildirildi. SSK. Erzurum Hastanesi Nöroloji Kliniği doktoru Mehmet Yavuz, namazda yapılan hareketlerin kemikleri güçlendirdiğini vurgulayarak, “11 yıl içerisinde, 10 bin hasta üzerinde gerçekleştirilen kemik erimesi ile ilgili araştırmada, namaz kılanlarda kemik zayıflığı ve erimesi hasta-lığına rastlamadık” dedi. Dr.Yavuz, namaz kılmak için yapılan hareket-lerin, kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını, ayrıca abdest almanın da kemik zayıflığını önleyen bir meditasyon olduğunu söyledi. (21.03.1996, Türkiye Gazetesi)
 • *               *

 Bir sağlık uzmanının ifadelerine göre namazın faydalarından bazıları şunlardır:  Namaz, birçok hastalıklara şifadır. Özellikle secde, geniz tıkanıklığının açılmasına yardım  eder, bağırsaklardaki besin maddelerini harekete geçirerek kokuşmasını önler, mide ve bağırsaklardan çabuk geçmesini sağlar. Bağırsak kıvrımlarında gizlenmiş artıkların harekete geçmesini temin eder. Çünkü secde halinde bunlar sıkışır ve birbirlerini iterler, böylece mide ve bağırsaklardaki ağrılar da giderilmiş olur. Çoğu zaman namaz nefse rahatlık verir. Üzüntü ve sıkıntıyı giderir, öfke ateşini söndürür, hakkı sevdirir, insanlara karşı alçak gönüllü olmaya alıştırır, kalbi inceltir, bağışlamayı sevdirir, intikam almayı kötü gösterir…

 • *               *

         Bir ilim adamının ifadeleri de şöyle:

 Case Western Reserve Üniversitesi Weatherhead School of Management Örgütsel Davranış Bölüm Başkanı, duygusal zekâ uzmanı Prof.Richard Boyatzis, meditasyon ve benzeri uygulamalar sayesinde vücudun rahatladığını ve daha iyi verim alındığını ifade ederek, “Bu, Müslümanlar için çok daha kolay. Namaz kılarak vücutlarını rahatlatıyorlar. Namaz, vücudun kortizon seviyesini düşürdüğü için rahatlatıyor” dedi.. Richard Boyatsiz, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi – EDU (Executive Developemt Unit) PERYÖN İşbirliği ile düzenlenen konferansta, başarılı liderlerin çalışanları harekete geçiren, seferber edebilen, yani duygulara hitap edenler olduğunu söyledi. Çalışmaları duygusal anlamda harekete geçirebilmek için etkileşimin önemli olduğuna işaret eden Boyatsiz, 1980’li yıllarda yaptığı araştırmalar sonucunda, şirket yöneticilerinin yüzde 50’sinin çalışma ortamına değer katmadıklarının ortaya çıktığını kaydetti.

 Richard Boyatzis, yapılan araştırmalara göre stres altındaki vücudun sinir sistematiğinde değişiklikler olduğunu ve beynin belli kısımlarının düşünmeye kapandığını söyledi. Boyatsiz, “Stres olduğunda hormonlar harekete geçiyor ve 4 saat boyunca bağışıklık sistemimiz kapanıyor ve vücudumuz kendi kendini yiyor” dedi. Özellikle negatif iş ortamında strese giren insanların meditasyon ve benzeri uygulama-larla vücutlarını rahatlattıklarını anlatan Boyatzis, “Bu Müslümanlar için çok daha kolay, çünkü 5 defa namaz kılıyorsunuz. Müslümanlar namaz kılarak vücutlarını rahatlatı-yorlar. Namaz, vücudun kortizon seviyesini düşürdüğü için rahatla-tıyor” diye konuştu. (01.07.2003,Vakit)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir