NAMAZ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

 Ezan, namaza davettir. Vaktin geldiğini hatırlatmadır. Namaza çağırmadır. İşi gücü bırakıp namaza yönelme zamanının geldiğini bildirmedir.

 Kur’an’da: “Ey iman edenler! Cuma günü ezan okunup namaza çağrıldığı zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilseydiniz elbette bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma Sûresi:9) buyrularak ezanın davetine uyulması emrediliyor.

               Ezan bize ne diyor?

  • “Haydin namaz vakti geldi, namaza gelin, namaz kılın.” Diyor. Namaza davet ediyor.

                Başka ne diyor?

  • Namaz kılın da namazla kurtulun.” Diyerek kurtuluşa davet ediyor.

                  Namaz vakti gelmeden hazırlanıp ezanı bekleyen namazdaymış gibi sevap alır.

               Namaza Nasıl Hazırlanırız?

  • Önce yüce Allah’ın huzuruna çıkacağımızın idrak ve şuurunda olmalıyız. Bir misafir karşılarken veya bir büyüğün huzuruna çıkacağımız zaman nasıl itina gösteriyorsak, kendinize çeki düzen veriyorsak, yüce Allah’ın huzuruna çıkarken hazırlıksız çıkılmayacağını bilmeliyiz.
  • Peygamber (AS): “Allah temiz olmayanın namazını kabul etmez.” (Buhari, Vüdû:2) buyurarak namazdan önce maddi ve manevi temizliğin gerekliliğine işaret etmiştir.  Manevi temizlik için yenilene, içilene dikkat etmeli, helal gıda ile beslenilmelidir. Peygamber (AS): “Bir lokma haram yiyenin kır gün namazı ve duası kabul olmaz.” Buyurmuştur.

 Manevi temizlik için günahlar terk edilmeli ve manevi kirlenmenin önüne geçilmelidir.

  • Sonra da abdest güzel alınmalıdır. Maddi kirlerden arınmalı ve ilahi huzura çıkmaya hazır olunmalı, namaz beklenilmelidir.

 Ezanın davetine uymayan ne diyecek acaba? Bilgisayar oyunlarından, film, dizi, maç izlemekten, dergi gazete okumaktan, ideolojik yürüyüş ve çalışmalardan vakit bulamadımmı diyecek? Yoksa işim çoktu, orada burada eğlenmekten vakim olmadı mı diyecek?…

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir