MÜŞRİKLERE BENZENMEMELİDİR

Dinimiz sapıklıktan ve sapıklardan uzaklaşmayı ve onlara hiçbir şekilde benzememeyi emreder.  

Müşrikler Hz.Peygambere geldiler ve dediler ki: “ anlaşalım; bir yıl sen bizim putlarımıza ibadet et, bir yıl da biz senin Allah’ına ibadet edelim.” Bunun üzerine Kafirun  suresi nail oldu.  

“Rasulüm dedi ki: ey kafirler! Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam. Sizde benim taptığıma tapmıyorsunuz. Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim sizin dininiz size benim dinim banadır.” Buyrularak böyle bir anlaşma ve benzeme ret edilmiştir.  

Kur’an’da :” ey iman edenler! Eğer kafirlere uyarsanız sizi eski dininize döndürürler de, hüsrana uğrayanların durumuna düşersiniz.” (Al-i İmran: 149) sizi inkarcılığa sevk edenler ifadeleriyle de müşriklere uyulması yasaklanmıştır.

Peygamberimiz de :” müşriklere benzemeyiniz “ (Ramuz El-ehadis :276/16)

“onlarla malınızla, canınızla mücadele ediniz.” (Age:270/10) onlara selam vermeyin

(Age:62/9) “ onlardan yardım istemeyiniz” ( Age:134/7)” onların ikramını almayın”(Age:135/1) “ onlara benzemeyin”(Ebu Davut, Libas:4)” onlara benzeyen onlardandır” buyurulmuştur.

Bir müslüman, giyimde kuşamda, yaşayışta, inançta ibadette kafire ve müşrike benzemeyecektir. Bir hadiste:” Kim kime benzerse onlardandır.” Buyrulmuştur.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir