Müslüman uyarıcı olmalıdır?

Allah’ın emrine göre her Müslüman tebliğe memurdur. Allah’ın dinini tebliğ edecek, insanları doğruya güzele davet edecektir. Bunda ayrım gözetmeyecektir. Çünkü islam son dindir. Bütün insanlığa inmiştir.

Tebliğ görevini yaparken Müslüman her fırsatı değerlendirmelidir. Bizden öncekiler, ilay-ı kelimetullah için rahat yataklarında yatmamışlardır. Maddi manevi bütün imkanlarını kullanmışlardır. Peygamber (as) her yolu denemişti. İnsanların ayaklarına kadar gitmişti, elçiler göndermişti. Tebliğciler yetiştirip görev vermişti, mektuplar yazmıştı. Hiçbir şey onu tebliğ görevinden alıkoyamamıştı. “Baskılar, vaadlere boyun eğmemiş “Vallahi güneşi sağ elime, ayıda sol elime verseler bu davamdan vazgeçemem” demişti.

Misyonerler, batıl dinleri için dünyayı dolaşırken, bir önceki misyoner öldürülüp, yenmiş, arkasından gelen çekinmeden onun yerini doldurmuştur. Bu gün de dünyanın her yerinde çeşitli görevler altında faaliyet göstermektedirler.

Hak dinin sahibi, cennet ümit eden Müslümanların misyonerlerden daha çok çalışmaları gerekmez mi?

Şu olay beni çok etkilemişti:

Ankara’da bir misyoner bir kapıyı çalmış, İncil uzatmış Hıristiyanlık propagandası yapmaya başlamış.

Ev sahibi çok kızmış:

-Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben diyanette bir yetkiliyim, demiş. Misyoner:

-Fark etmez, demiş. Ben sana dinimi anlatıyorum. Sende bana dinini anlat, demiş.

Cevap:

-Adresini ver, demiş.

-Ben senden adresini aldım damı geldim, buyur gel” demiş.

Müslüman önce kendi nefrine sonra da en yakınlarına sonra da etrafına tebliğ görevini yapmak durumundadır. Çocuklarına mal bırakması ile övünen, kazandırdığı meslek ile iftihar eden nice aileler var evladının dünya ve ahiret hayatını katlediyor. Bugün bazı aile çocukları babalarının cenaze namazını kılamıyor, kabri başında bir Fatiha okuyamıyor. Tebliğden uzak kaldığı için İslam’a düşman oluyor.

Bir insanın kurtuluşu sorumluluklarının yerine getirilmesi ile mümkündür. Evde ve toplumda eğer iyilik ve din hakim kılınmazsa o yer halkının hepsi bundan mesul olur. Cezasını da toptan çeker.

Peygamber (as) bir hadislerinde şöyle buyurur:

“Bir yerde iyilik hakim kılınmazsa Allah o yer halkına şerlileri musallat eder” (Ramuz:502/11)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir