MÜSLÜMAN OLMAYANLA EVLENİLEBİLİR Mİ?

            -Müslüman olan bir erkek, müslüman olmayan hıristiyan veya yahudi bir kadınla evlenebilir. Ama kadının müslüman olma ihtimâli yoksa, o zaman evlenemez. Çünkü; o yuva devam etmez, doğacak çocuklarda zarar görür…

            -Başka dinden olan bir kadın, müslüman olsa da, hemen hemen hepsi şeklen müslüman oluyor, imanları, müftülükte başlarına aldıkları yarım yamalak örtü gibi oluyor.

Eski inanç ve kültürlerinden kopamıyorları.

           -Müslüman olan bir kadın, müslüman olmayan bir erkekle asla evlenemez. Erkek, islâmı benimserse, kadını sıkıntıya sokmayacaksa, o zaman evlenebilir. Erkek, müslüman olmazsa nikâh geçersizdir.

            Kur’an’da :

            -“Ey mü’minler” iman etmedikçe müşrik kadınlarla evlemeyin… müşrik erkeklerde iman etmedikçe, onlarla mü’min kadınları nikâhlamayın” (Bakara : 221) buyrulmuştur.

            -“Müslüman kadınlar inkârcılara helâl değildir” buyrulmuştur. (Mümtehıne : 10)             Bazı kız ve kadınlarımız, dış ülkelerde yabancılarla evlenirken, tepki görmezken, Hristiyan olan kadınların müslümanlarla, hatta bilhassa Türk’lerle evlenmesi şiddetle yasaklanmıştır.

            Yabancı evlilik, yabancı inanç ve kültürlerin aile yapımızda büyük tahribat yaptığı muhakkaktır. Bu yüzden bir çok aile yuvası yıkılmıştır.

            Dikkat edeceğimiz bir husus da; gencin ailesine bakıp, çocuğa bakmıyoruz. Aile dindarsa gencin inancına bakılmıyor. “Dindar aile” diyoruz. Aile önemli, ama genç daha önemli. Bunun için çocuklarımızı dindar yetiştirelim, dindar ailelerin, dindar gençlerine talip olalım.

            Ben onu yola getiririm iddiasıyla yola çıkmak yanlış, ya o seni yola getirirse.. Bu çok olur. “Kadının fendi, erkeği yendi” oluyor.

            Delikanlı öyle biri ile evleniyor ki, ne namaz kalıyor ne niyaz… Veya öyle biri ile evleniyor ki, bacı onu hizaya getiriyor, Allah’a kul olduğunu hatırlatıyor.

            Bacı öyle biri ile evleniyor ki, eve geliyor, anasına “Hani benim namaz örtüm, hani benim seccadem” diyor. Bir de bacımız iyi güzel, evleniyor kabak çekirdeği gibi açılıveriyor. Çiçek açılınca da yapraklar dökülüyor, sararıyor, soluyor.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir