LOKMAN(AS)’IN OĞLUNA NASİHATI

Cenab-ı Allah, ana babalara örnek olsun diye şöyle buyuruyor: lokman(as) :

-“Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma!”

-“Yaptığın iyilik kötülük bir hardal tanesi kadarda olsa bu nerede bulunursa bulunsun yine de onu senin karşına getirir.

-“Yavrucuğum! Namaz kıl iyiliği emret kötülükten vazgeçirmeye çalış başına gelenlere sabret!”

-“Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah kendini beğenmiş övünen kimseleri asla sevmez.

-“Yürüyüşünde tabii ol. Sesini alçalt. Unutma ki seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.”(Lokman suresi:16-19)

Tatlı dil ile çocuğa davranış şekilleri öğretmek, terbiye etmek ve faydalı bir insan haline getirmek her ana babanın asli görevidir.

Günümüzde çocuğu etkileyen, yanlış yönlendiren gizli açık tehlikeler pek çoktur. Böyle bir zamanda çocuk yetiştirmek, korumak ve doğru bir şekilde eğitmek elbette zordur. Hele kız çocuğu yetiştirmek daha zordur.

Her şeyden önce iki cinsin terbiyesi ayrıdır. Çünkü hayattaki üslenecekleri görevler farklıdır.

Kız çocuğu, bence yüz akı saliha bir anne olması için daha özenle yetiştirilmelidir. Atalarımız: ”İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de öyle olur.” Demişlerdir.   

Haya, iffet erekte güzeldir. Ama kadında daha güzeldir. 

Kızlarını iyi yetiştiren aileler pişman olmaz. Keşke demez. Yüzleri kızarmaz.

Utanması olmayanın, ahlakı olmaz. Kendi yüzü de gülmez, yüzde güldürmez. Sağlam aile kuramaz, hayırlı evlat yetiştirmez. 

Milletin anası olacak yavrularımızı çok iyi yetiştirmeliyiz. Onlara güzel örnek olmalıyız. Onlara televizyon, telefon, internet yetiştirmemeli.

Küçük yaştan itibaren giyimine, konuşmasına ve davranışlarına özen göstermeliyiz. Çünkü bunlar büyüyünce düzelecek şeyler değildir.

Bakın Peygamber(as) ne buyuruyor:

 “Çocuğun avretine dikkat edin. Onun avreti, büyüğün avreti gibidir. Allah avret yerlerini açana rahmet nazarı ile bakmaz.”(Remuzu-lehadis:321/6)

Çocuğa küçükken bazı güzel alışkanlıklar kazandırılmazsa, büyüyünce düzeltilemezler.

Peygamberimizin yanında baldızı Esma ince ve dar bir elbise ile gelmişti. Peygamberimiz ondan yüzünü çevirerek:

-“Ey Esma! ince ve dar elbise giymemelisin” demiş. Ona sitem etmişti.

Küçük yaşta çocuklara günah, haram, ayıp gibi şeyler öğretilmeli ve dini duygu verilmelidir. İnsan üzerinde din kadar, Allah korkusu kadar etkili başka bir güç yoktur.

Atalarımız: “kadını er değil, ar zabdeder” demişlerdir. Birde  “Allah’ı olmayanın ahlakı olmaz” demişlerdir.

 “O küçük o genç, sonra yapar eder” diyen ana babalar evladına yazık eder. Sonra ister de olmaz artık. Demir tavında dövülür.

Kız çocuğunun iyi yetiştirilmesinin önemini Peygamber(as) şöyle buyurur:

-“Kim bir şekilde kızlarla imtihan edilir. O da onlara iyi davranırsa, kızlar onun için ateşe karşı perde olur.” (Buhari-edep:19)

-“Buluğa erinceye kadar kim iki kız evladı yetiştirirse (peygamber(as) parmaklarını birleştirip ) kıyamet günü o ve ben şöyle beraber oluruz” demiştir.(Müslim birr:149)

-“Kim üç kız kardeş yetiştirir ve güzel terbiye ederse, onlara iyi davranırsa, iyi kimselerle everirse, cennet hak etmiştir.” (Tirmizi birr:13) buyurarak kız evladını iyi yetiştirmenin önemini bildirmiştir.,

Genel olarak çocuklara dinleri öğretilmez iyi terbiye edilmezse, şeytana malzeme hazırlanmış olur. Arsız, merhametsiz ve isyankar olur.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir