KUŞLUK NAMAZI

Bu namaz kuşluk kılınır, sevabı bol bir namazdır. Peygamber (a.s) kuşluk namazı ile ilgili güzel müjdeler vermiş, faziletinden şöyle bahsetmiştir:

-“İki rekât kuşluk namazı, Allah yolunda kabul olunmuş nafile hac ve umreye bedeldir.” (Ramuz el-Ehadis:291/10)

-“Bir kimse güneş yükseldiğinde güzelce abdest alıp iki rekât namaz kılsa,(küçük) günahları mağfiret olup, anadan doğmuş gibi olur.”(Age:436/8)

-“Kuşluk vaktinde kim iki rekât namaza devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar da olsa mağfiret olunur.” (Amellerin fazileti:25)

Ebu Derda (r.a) şöyle demiştir: “ Canımdan çok sevdiğim peygamberim bana yaşadığım müddetçe terk etmemem üzere; her ay üç gün oruç tutmamı, vitir namazını kılmadan uyumamamı ve kuşluk namazını kılmamı tavsiye etti.” Bir Allah dostu da şöyle diyor:

-“Senelerdir dört şeyi aradım dört şey de buldum:

1-Allah’ın rızasını aradım O’na itaatte ve ibadet etmekte buldum.

2-Geçim genişliği aradım, kuşluk namazı kılmak da buldum.

3-Dinin selametini aradım, dili muhafaza etmek de buldum.

4-Kabir aydınlığını aradım gece namazında buldum.” demiştir.

İbn-i Ömer (r.a)der ki:

Ebu Zer (r.a)’a:

-“Amcacığım, bana tavsiyelerde bulunur musunuz? Dedim. Bana şöyle dedi:

-“Benim Resulüllah’tan istediğim şeyi sen de benden istedin. Allah Resulü şöyle buyurmuştu: -“Duha namazını iki rekât kılarsan gafillerden yazılmazsın, dört rekât kılarsan abidlerden yazılırsın, altı rekât kılarsan Allah senin ihtiyaçlarını giderir, sekiz rekât kılarsan kanitin (çok ibadet edenlerden) yazılırsın, şayet on iki rekât kılarsan senin için cennette bir ev inşa edilir. Hiçbir gün, hiçbir gece, hatta hiçbir an yok ki Allah’u Teâlâ o vakitte kullarından dilediğine ihsan ve ikram da buluyor olmasın! Allah’u Teâlâ hiçbir kuluna, kalbine zatının zikrini ilham etmekten daha büyük bir ihsan da bulunmamıştır.” 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir