KURBANLA İLGİLİ TARTIŞMALAR

Bayramın huzurunu bozmak birleştirici rolünü yok etmek için kurban kesmeyenlerin yorum açıklamaları oluyor. Bunlar kafa karıştırıp dine zarar vermek amacındalar.

Dinin kurallarını biz koyamayız ve o kuralları tartışamayız.

Bu yetki bizde değil. Kurban yeni icat edilmedi.

Peygamber (a.s) kesti, kesin dedi. Kurban terkine ruhsat olmayan bir sünnettir. Hatta ölenin vasiyeti varsa yerine getirilir ölenin kurban borcu ödenir kurban kesilip sevabı ölene bağışlanabilir.

Kurbana karşı olanlar kurbanı gereksiz görüyor. Kesilmese de olur diyor. Parası fakirlere verilse de olur diyor. Böyle yapanın borcu düşmez. Emir, “venhar” kan akıt diyor. Kurban önemli bir emirdir. Kişi bütün malını verse bile kurban yerine geçmez. Çünkü bir ibadet başka bir ibadetle değiştirilemez.

Kurbana acı vermek diye kurbana karşı çıkanlar oluyor. Bunlar bütün yıl boyunca kan akıtan kasapları görmüyor onlardan taze kuzu eti alıp meze yaptıklarını unutuyorlar. Amerika’da hayvan severler belediyeye başvurup hayvan kesimini acı veriyor bahanesiyle yasaklattılar. Müslümanlar dini görevimiz diye mahkemeye başvururlar mahkeme dine müdahale sayar ve belediye yetkililerine sorar:

-Diğer günlerde de hayvan kesmeyi yasaklıyor musunuz? 

-Hayır “derler

-Öyle ise dini inançla kurban kesmeyi ne diye yasaklıyorsunuz? Der, yasağı kaldırır.

-Her ülkede yılın her günü on binlerce hayvan kesiliyor.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir