KURBAN BAYRAMI NASIL GEÇİRİLMELİDİR?

Kurban bayramında yaptığımız bazı yanlışlıklarımız var bunlara işaret etmenin iyi olacağını düşünüyorum.

Kurban bayramı et bayramı değildir.

Eşler sıra ile kurban kesemez. Mükellef olan keser.

Bekar, yeni evli kurban kesemez. Adetli kadın kurban kesmez. Beş vakit namaz kılmayan kurban kesmez şükür namazı kılmayanın kurbanı kabul olmaz. Kurban duası bilmeyenin kurbanı kabul olmaz. Bir hayvan hem kurban hem adak olur gibi yanlış söylemler oluyor bunlara inanmayalım.

Kurban parası ile tatile çıkılmaz. Kurbanın parası verilse kurban kesilmiş olmaz.

Bizden sonrakilere kabir ziyareti büyüklerin ve yakınların ziyareti gibi konularda güzel örnek olunmalıdır

Ölmüşler için Yasin, hatim satın alınıyor. Bir kucak mersinle gidilip Yasin unutuluyor. Bayram sabahı silah atmak cahiliye adetidir.

Bayram diye kız çocuklarımız giyimi ile müstehcenliğe alıştırılmamalıdır. Bayram hiçbir günahı meşrulaştırmaz namahremliği kaldırmaz.

Bayram yozlaşmaya bozulmaya sebep olmamalıdır.

İnsanlar birbirine saygılı olmalıdır. Başkalarının inancına, örtüsüne el öpmesine karışılmamalıdır. İnsanları rencide edip bayramın havası bozulmamalıdır.

Ziyaretler inancın sınırları içerisinde yapılmalıdır. İnancı, ahlakı zayıf olana, meşru iş yapmayana, inançlara saygılı olmayana ziyarette bir fayda olamaz. Günaha girilecekse, sevap terk edilir.

Hiçbir günah küçük görülmemelidir. Her büyük günah küçük günahlarla başlar. Ayrıca her günahta küfüre giden bir yol vardır. Dedeler torunlarını, babalar çocuklarını, ağabeyler küçük kardeşlerini bayram namazına götürmelidir. İnancımız kültürümüz yaşatılmalı ve bayram havasından yararlanılarak dini duygular aşılanmalıdır. Müslüman olduğu hatırlatılmalıdır.

Arefe günüde oruç tutmak sevaptır. Arefe günü ve bayram günleri dualar kabul olur. Kendimiz için, evlatlarımız için, milletimizin şer ve şerlilerden kurtulması için ve yeryüzünde zulüm, baskı gören Müslüman kardeşlerimizin çilelerinin bitmesi için Alemlerin Rabbi olan Cenab-ı ALLAH ‘a yalvarmalıyız.

Hepinize cenabı ALLAH ‘tan hayırlı bayramlar diliyorum. Bu bayram insanımız ve bütün insanlık için hayırlara vesile olur İNŞALLAH.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir