KUMAR OYNAMAK HARAM MIDIR?

İnsanın ve insanlığın düşmanlarından biri de kumardır. Kumar çalışma hayatını öldürdüğü gibi yuva da yıkar.  

Kur’an’da:  

“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardın uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz” buyrulmuştur. (Maida: 90)  

İslâm’da emek sarf etmeden, alınteri dökmeden kazanç helâl değildir. Kur’an’da: “ Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret müstesna, mallarınızı batıl (haksız ve haram) yollarla aranızda alıp vererek yemeyin” (Nisâ: 29)  

  • “Bilinsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” (Necm: 39) buyrulur.  

İslam’da içinde bahis olan her oyun kumardır. Piyango, loto, toto, at yarışları, iskanbil, tavla, okey ve kumara götüren her oyun yasaktır. Atari, satranç da oynamamak gerekir.  

Hz. Ömer(ra): “Satranç tavladan da kötüdür” derken Hz. Ali(ra): “Kumardır” demiştir. Bu oyunlarla uğraşılsa, kim çalışacak, kim üretecek, kim hizmet edecek?..

Satrancı, ibadetleri, sosyal görevleri aksatmama, kumara karıştırmama, zamanı israf etmeme, ve dilini tutma şartı ile oynanabilir, diyenler varsa da mezhebimize göre kumar sayılmıştır.  

Tavla ise dört mezhep tarafından meşru sayılmamıştır. Bu konuda peygamberimiz:  

  • “Tavla oynayan Allah’a ve Rasulüne isyan etmiştir.” (Ebu Davut Edep: 56)
  • “Zar ile  oynayan Allah’a ve Rasulüne isyan etmiştir.” (Divantaş. İlm.: 2/118)
  • “Tavla oynayıp sonra namaza kalkan, irin ve domuz kanı ile abdest almış ve namaz kılmış gibidir” (Prof. Dr. İ. Canan Hadis Ans: 12/134) demiştir.

Tavla oynayanları Hz. Ömer dövmüş, Hz. Ali hapsetmiştir. Kaynak: (Divantaş – İlm.: 2/118 –

119)  (B.H. Küll. : 4 /8020)  ( H. Günenç, G. M. Fetvalar: 2/197-263) + (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli,İsl. Fıkhı Ans: 4/376) + (Yusuf-el-Kardavi, Helâl ve Haram: 310)

Kumar haram, kumara götüren oyunlarda haramdır. Kumar yolu ile elde edilen hiçbir şey helâl değildir.  

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir