KULLUK EN GÜZEL NAMAZLA OLUR

           Cenab-ı Allah insanları kendisine kulluk etsinler diye yarattığını bildiriyor.

Kur’an’da canlı cansız yerde ve gökte ne varsa Allah’ı andığı, zikrettiği haber veriliyor.

 Düşünelim; hayvanlar, Allah’ı zikrediyor. Bitkiler, Allah’ı zikrediyor. Melekler, Allah’ı zikrediyor. Ne varsa Allah’ı zikrediyor… Ya insan?… İnsan ne yapıyor?…

 Namaz kılıp ibadet etmek, Allah’ın nimetlerine şükürdür. Namaz, kulluğun gereğidir. İnsana kulluk nasip edilmesi ve huzura çağrılması sevildiğini gösterir.

 İnsan, neyine güvenir ki kulluk etmez, itaat etmez? Nasıl hesap verecek? Nasıl kurtulacak? Düşünmez mi ki?.. Firavun, Nemrut, Ebu Cehiller ve daha niceleri direnmişti ne oldu?..

 Peygamber (AS) kendisine “Kul Muhammed” denmesinden hoşlanırdı. Bir hadislerinde: “Allah’a kulluk görevini yapanla yapmayanın misali diri ile ölünün misali gibidir.” Buyurmuştur. (Tec.Sar. Terc:2160)

               Cenab-ı Allah, kesin olarak şöyle emrediyor:

  • “Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah’ım. Benden başka ilah yoktur. Bana kulluk et. Beni anmak için namaz kıl.” (Taha:14) Bu ayete göre Rabbine inanan ve O’na kul olmak isteyen namaz kılacaktır.

               Bu emre itaat etmeyenler için de onların sonlarını şöyle haber veriyor:

  • “Kim benim zikrimden, namazdan yüz çevirirse, onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu kıyamet gününde kör olarak haşredeceğiz. O: Rabbim beni kör yarattın. Halbuki ben dünyada görüyordum.” Diyecek.  

 Cenab-ı Allah ona: “Sana ayetlerimiz geldi ama sen onlardan yüz çevirdin, onları unuttun. Bu gün de sen aynı şekilde unutuluyorsun.” Diyecek. (Taha Sûresi:124-126)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir