KULAK ÇINLAMASI-RÜYA YORUMLARI

Kulak çınlaması uğursuzluğa veya kötülüğe alamet değildir. Herkesin kulağı çınlar, bazılarının daha çok çınlar. Bazılarının kulağının çınlaması ise çok güzeldir.

       Kulak çınlamasına çeşitli yorumlar getirmek, oraya buraya çekmek doğru değildir. 

            Peygamberimiz:”Kulağı çınlayan beni hatırlasın, bana Salavat-ı şerife getirsin. Beni hayırla anana Allah rahmet etsin.” desin. (Ramuz el-Ehadis:53/13) buyurmuştur. 

                                                       **********

            Bazı insanlar rüyalara çok önem veriyor. Rüyaya göre iş yapıyor. Rüyasını ona buna anlatıyor. Yorum yapılmasını istiyor. 

      Dinde rüya delil olmaz, rüya ile amel edilmez. Rüyaya bakıp iyi şeyler terk edilmez. 

               Rüya değişik sebeplerle görülür. Rüya gören mutlaka yorumlamaya kalkıyor.

Rüyasını anlatıyor: “Bu ne demek?” diyor. Ayrıca kendisi manalar çıkarıyor. Kendisini meşgul eden şeylerin uykuda yansıması olduğunu düşünemiyor. 

            Rüyanın niçin görüldüğü, şeytani mi Rahmani mi olduğunu en iyi rüyayı gören bilir. Derler ki: Rüyanın bazen içi güzel, dışı çirkin, olur.

            Rüyayı hayra yormak esastır. Bir hadiste: “Rüya nasıl tabir olursa, öyle vaki olur. Onun için rüyaları âlimlere söyleyin.” buyrulur. (Age:98/4)

            Rüyayı yorumlayanda rüyayı hayatın içine sokmamalıdır. Allah’tan mesajmış gibi yorumlamamalıdır. Eğer rüyalarla yaşanırsa hayat alt üst olur. Rüyada ölmüş biri görülebilir. O zaman değişik yorumlar yapmak doğru olmaz. Çünkü ölen kişinin dünya ve dünyadakilerle ilişkisi artık kesilmiştir      

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir