KOCASI EŞİNİN SÜS, ZİYNET, SİGARASINI ALMAYA MECBUR MU?

            Koca, evin, çocukların ve eşinin meşru olan zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. Bunlar yeme, içme, giyim, barınma ve tedavi gibi ihtiyaçlarıdır.

            Kozmetikler, boyalar ve sigara, ziynet, zaruri ihtiyaç değildir. Çünkü bir kadın kozmetik kullanmadan, sigara içmeden de hayatını devam ettirebilir. (Hele kozmetiklerin ceninden yapıldığı, domuz katkılı olduğu ve abdeste, gusle mâni olduğu düşünülecek olursa kullanılmaması gerektiği açıktır.”

            Sigara, hiçbir zaman ihtiyaç değildir. Sağlık açısından zararlıdır. Fıkhî ölçülere göre de haramdır. Nasıl koca, alkol alıvermek zorunda değilse, sigara almak zorunda da değildir. Peki, kendine almak zorunda mıdır? Hayır çünkü çoluk çocuğun rızkını sigaraya vermek hoş değildir. Hiçbir kutsal mekânda içilmeyen sigarayı, evde ve kutsal varlık olan bedende yer vermemek lâzımdır.

            Meselâ; kadının kahve alışkanlığı olsa koca bunuda almak zorunda değildir.          

            Boya, kına almaya, ziynet eşyası almaya da mecbur değildir. Mecbur olduğu, yemesi, içmesi, giyimi, barınmasıdır. Bunda da lükse ve israfa gidilmeyecektir.

            Son zamanlarda erkeklerden çok kadınlar sigara içiyor.

            Fıkıhta kural vardır. Haramlık için ;

            1-Sarhoş eden şey haramdır.

            2-Eziyet veren şey haramdır.

            3-İsrafa yol açan şey haramdır.

            4-Kötü kokan şey haramdır.

            5-İhtiyaç olmayan şeyin tüketilmesi haramdır.

            Bu durumda sigara kadına da, erkeğe de haramdır. Çünkü hiçbir faydası yoktur. İlim yüzde yüz zararlı olduğunu ve ölümlere sebep olduğunu kesin olarak ortaya koymuştur.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir