KİMLERE SELÂM VERİLMEZ?

İslam’a inanmayan, başka dinden olanlara selâm verilmez. Onların dilinden de olsa önce selâm verilmez. Onların verdiği selâm da “ve aleyküm” diye alınır. Bu konuda Peygamber efendimize : “Ehl-i kitap olanlar bize selâm veriyorlar” denilince Peygamber (as): “Ve aleyküm” deyin” buyurmuştur. -Prof.Dr.İbrahim CANAN, Hadis Ans:9/3387 Yahudiler Peygamberimize “es- Sâmü aleyküm” (ölüm üzerine olsun) dediler. Hz. Aişe (ra)’da aynı şekilde onlara cevap verdi. Bunun üzerine Peygamberimiz, Hz.Aişe’ye: “Öyle deme, ve aleyküm” de buyurmuşlardır. -Buhari, Edep:35

Eğer ehli kitaptan veya inançsız olanların yanında inançlı kimselerde varsa onlara Allah’ın selâmı olan selâm verilir, “Es-selâmü aleyküm” denir.

-Haramla, günahla meşgul olana; çalıp oynayana, içki içene, kumar oynayana, elinde sigara ayak ayak üstüne atmış olana, satranç, tavla oynayana, Peygamber (as): “Satranç, tavla oynayana selâm vermeyin, verirse almayın” buyurur. -Ramuz el-Ehadis:64/11

Kumara götüren, zaman kaybına neden olan, insanı sosyal ve dini görevlerinden alıkoyan oyunlar da kumar sayılmıştır.

– Selâmı almadığı bilinen kimseye selâm verilmez.

-Müslümanlara zulmedene,

-Fal-büyü işiyle meşgul olana,

-Allah’a isyan halinde olana,

-Abdest bozana selâm verilmez. Biri Peygamber (as)’a abdest bozarken selâm verir. Peygamberimiz selâmı almaz, sonra ona şöyle der:

-“Ben temiz değilken Allah’ı zikretmeyi uygun bulmadım.” -Prof.Dr.İbrahim CANAN, Hadis Ans:9/3389

-İbadet halinde olana selâm verilmez; Kur’an okuyana, dinleyene, ezan okuyana, dinleyene, namaz kılana, zikirle meşgul olana, hutbe okuyana, dinleyene, dini sohbet yapana ve dinleyene selâm verilmez. Vermeyen sorumlu olmadığı gibi almayan da sorumlu olmaz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir