KADIN AÇIKSA EŞİ SORUMLU MUDUR?

            Kur’an’da Cenab-ı Allah:

            “Yakacağı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve aile fertlerini koruyunuz” buyurur (Tahrim : 6) Buna göre ailenin sorumluluğu aile reisinin üzerindedir.             Meselâ; çocuğa 7. yaşında namaz emredilecek, 10 yaşında kılmazsa görünülecektir. “Demek ki, aile fertlerinin dinin emir ve yasaklarına uyup uymamalarından dolayı sorumluluk vardır.             Diyelim ki, kadın örtünmüyor. Örtünmek Allah’ın kesin emri. Allah kadına “örtün” diyor. O örtünmüyor. Ne olacak? Kocasıda Allah’ın bu emrini ona izah edecek, anlatacak, örtünmenin güzelliğinden, iyiliğinden, Allah’ın emri olduğundan bahsedecek, kendisininde örtünmesini istediğini belirtecek. Örtünmesini isteyecek. Kadın örtünmezse uyaracaktır, ikaz edecektir.

            Peki kadın örtünmeyi kabul etmedi, o zaman ne yapacak boşayacak mı?

            Boşamak Allah’ın çok kötü gördüğü bir iş. Kadın inkâr etmediği müddetçe boşamaz, sabreder, dua eder, karısının hidayetini dilerse, en önemliside ona yardımcı olursa, Cenab-ı Allah’da kardeşimize yardımcı olacaktır.

            Eğer örtünmeme, çevreden kaynaklanıyorsa, çevrenin etkisi ve baskısı varsa çevre değiştirilir, daha güzel ortam ayarlanırsa, insan değişen varlıktır.

            Şayet bilgi noksanlığından örtünmüyorsa, yanlış bilgilere sahipse, bu noksanlık ve yanlışlıklar da giderilmelidir.

            Bütün bunlardan sonra kadın islâmı, örtünmeyi red eder, inkâr eder, koca ikna edemezse, boşayıp boşamamakta serbesttir, boşanırsa vebâl yoktur.

            Diyelim ki, ibadet etmiyor. Buradada inkârdan değilde, ihmalden veya bilgisizlikten kaynaklanıyorsa, koca düzeltmeye çalışacak, yardımcı olacaktır. Dinini öğretecektir, değilse öğrenmesini sağlayacaktır.

            Örtünmeyen, namaz kılmayan eşinden koca, günahkâr olur mu? Olmaz. Ama koca örtünmesi için ne lâzımsa yapacak ve yardımcı olacaktır. Namaz içinde kendi kılacak onada kıl diyecek, bilmiyorsa anlatacak, öğretecek ve namazla emredecektir.

            Kocasının durumundan kadın sorumlu değildir. Yaptıklarından da sorumlu değildir.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir