İstihare Nedir?

İstihare, hayır istemek, iyilik istemek manasına gelir.

İstihare, Allah’a sığınmaktır. Bir şeyin kendisi için hayırlı olup olmayacağı konusunda Cenab-ı Allah’ın kendisine bildirmesini istemektir. Dinin bildirdiği konu da olmaz.

Bu nasıl olur?

Önce iki rekat namaz kılınır. Birinci rekatta Fatiha’dan sonra Kafirun Suresi, ikinci rekatta İhlas Suresi okunur. Sonra istihare duası okunur yatılır. Beyaz ve yeşil renkler hayra alamet sayılır. Siyah ve kırmızı renkler hayır olmadığına yorumlanır.

Dinen emredilen veya yasaklanan konularda istihare olmaz. Haram olduğu, günah olduğu bildirilen konularda istihareye yatılmaz.

Evlilik konusunda veya bir şeyin doğru olup olmadığı konusunda, bir işe başlayıp başlamama konusunda istihare yapılabilir.

Yedi kere tekrarlanabilir.

Peygamber (as) istihare namazından sonra şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir.”

-“Allah’ım, senden bana hakkımda hayırlı olanı bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazla kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter. Ben ise acizim; sen her şeyi bilensin. Ben bilmem. Sen bütün gizlilikleri en iyi bilensin.

Allah’ım yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle. Onu bana kolaylaştır. Uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim hakkında kötü ise, onu benden beni ondan uzaklaştır. Hayır nere de ise onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!” (Buhari, teheccüt:25)

Yapılacak duanın anlamı budur. Bu şekilde de dua edilebilir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir