İsrafın önlenmesi için neler yapılabilir?

İsrafı önlemek bazı tedbirler almak zor bir iş değildir. Bazı tedbirleri şöyle sıralayalım:

1-Üretim tüketim dengesi sağlanmalı, dışa bağımlılıktan kurtulmalı, komşular füze yaparken başörtüsü ile uğraşılmamalı, hayali düşmanlar icat edilerek güç boşa harcanmamalıdır.

2-Eğitimle tüketim çılgınlığın önüne geçilmelidir

3-Hiçbir şey hor ve hovardaca kullanılmamalıdır.

4-Zaman iyi değerlendirilmeli, gereksiz tatiller iş günü haline getirilmelidir

5-Moda ve lüks hastalıkları tedavi edilmelidir

6-Devletin, milletin malı, kendi malımız gibi kullanılmalıdır. ”Devletin malı deniz yemeyen domuz” sözü yiyen domuz olarak öğretilmelidir.(Hz.Ömer 2 Mümtaşir dı)

7-Tatilin boş zaman demek olmadığı, iş değiştir demek olduğu öğretilmelidir.

8-Hapiste yatanlardan, askerlik yapanlardan azami derecede yararlanılmalıdır.)3,5 ay taşa selam)

9-Okullarda kuru eğitimden vazgeçip hayat bilgileri verilmelidir.

10-Çalışma hayatı yeniden düzenlenmelidir.

Amerikalı bir devlet adamı Türkiye’ye ziyarete gelmişti. On günlük ziyaretten sonra gazeteciler sordular: -Türkiye’deki hayatı nasıl buldunuz? Üç kelime ile özetledi: Türkiye’nin durumunu

-Eating, meeting, brifing… (Yani yemek toplantısı, iş toplantısı, ve brifing) demiştir. Bizde toplantılardan arta kalan zamanlar da iş ve üretimle uğraşılıyor.

11-Ocağa göre tencere koymak, ağzını kapatmak fırınların devam eden enerjisinden faydalanmak, buz dolabını güneşten korumak, televizyon, radyo, video gibi elektrikli cihazları kapadıktan sonra fişi çekip enerji kaybını önleme, tasarruflu lamba kullanmak diş fırçalarken, tıraş olurken suyu boşuna akıtmamak, abdest alınan, meyve yıkanan suyu bitki ve ağaç sulayarak değerlendirmek israfı önleyecektir.

12-Yapılan işlerde israfa yönelik olan çevrenin bakışına aldırış etmeyip gerekli olanı yapmak.

13-Zenginlerimizin  “Ben kazandım istediğim gibi harcarım” düşüncesi ile ceket yakmak, para savurmak, tabakların üstünde tepinme çılgınlığından vazgeçmesi gerekir.

14-İsrafı en güzel inançla önleyebiliriz. Bu konuda Kur’an’dan, Hz Peygamberden yararlanmalıyız. Bir araştırmaya göre inançlı kişiler de ve ailelerde israfın çok az olduğu görülmüştür.

Bugün milyonlarca insan açlık sınırındadır. Bu konuda dinin etkisinden neden yararlanmayalım.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir