İNSAN KUTSAL BİR VARLIKTIR

Allah insanı en güzel biçimde yaratmış, yeryüzünün halifesi kılmıştır. İnsanın canı kutsaldır, hayatı kutsaldır. İnsana ait ne varsa kutsaldır.

İslam, kendini öldürerek cennete girmeyi vaat etmez. “Ölümü beklemektense, karşılamak evladır” demez.

İnsan iyide olsa, kötü de olsa yaşayacaktır. Kötü ise tevbe etme ve düzelme imkanını bulacak, iyi ise iyiliklerini arttıracaktır. Hataları telafi edecektir.

İntihar eden, dinen suç işlemiştir. Can Allah’ın emanetidir. İnsanın çevresine karşı görevleri vardır. Bu görevlerinden kaçan, çevresine karşı suç işlemiştir. Yetiştirmek, bakmak zorunda olduklarına karşı kötü örnek olmuştur. Suç işlemiş olur.  

İnsanın kendi hayatına son verme hakkı yoktur. Yaşama hakkı, diğer hakların başında gelir. İnsanın başkasının hayatına son verme hakkı olmadığı gibi, kendi hayatına da son verme hakkı yoktur.

İntihar eden kimse zayıf, aciz kimsedir. Mesele ölümse, ölmekse nasıl olsa bir gün ölecektir. Kutsal bir varlık olan insana mundar bir ölümle ölmek yakışmaz.

Bir genç insan ölürken ne hissediyor acaba deyip intihar etmiş. Şu zayıflığa ve manasızlığa bakın. “Ne şehit, ne gazi, pisipisine gitti Niyazi” derler buna.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir