Her Yere Besmele Yazılır mı?

Rabbim, çekirdeklere, meyvalara ağaçlara bizleri ikaz için yazılar yazıyor; Bu ―Allah‖ oluyor, ―Besmele‖ oluyor.

Buraya kadar besmele çekmenin öneminden bahsettim. Besmele çekmek çok önemli diye her yere, besmele, ayet, Hadis yazılmamalıdır.

Gazeteye, takvime, deftere, kitaba, yere konan eşyalara, çiğnenen kağıtlara, çöpe atılan kaplara, ambalaj kağıtlarına yani hürmetsizliğe sebep olacak yerlere besmele yazılırsa günaha sebep olunur, günaha girilir.

Bir zamanlar bir kardeşimiz çay ambalajına ―La ilahe illallah Muhammedûn Rasûlallah‖ yazdırmış. Yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım, kısa süre sonra yakınındaki bir çöplükte kendisine çay kutusunu gösterdiğimde bu ona iyi bir ders olmuştu.

Ömer bin Abdülaziz anlatır:

Peygamber (s.a.) yerde bir kağıt gördü. Yanında bulunan, o kağıdı yere atan adama sordu.

  • O kağıtta ne var?
  • Besmele var.

Peygamber o kağıda yazanı ve yere atanı kınadı ve ―Allah‘ın ismini yakışan yere koyun‖ buyurdu. (Ebu Davut, Merasil:239)

Allah‘ın Rasulü der ki : ―Sizden biriniz üzerinde besmele yazılı kağıdı çiğnemesin. Çiğnenecek yerde görürse, yerden kaldırsın. Böyle yapan iyilerden yazılır.‖

İöyle anlatırlar : ―Zunnun-i Mısri besmele yazılı bir levha bulur, alıp götürür, yüksekçe bir yere koyar. Rüyasında, Ey Zunnun! Sen benim adımı aziz kıldın, bende seni dünya ve ahirette aziz kıldım‖ diye bir ses duyar.

Yazılan, asılan besmeleler hürmetsizliğe sebep olmamalıdır. Yani rastgele yerlere ve alçaklara asılmamalıdır.

Bu tür yazılarla tuvalete girilmez.

Vasıtalara, dükkanlara, evlere besmele asılmalıdır, hatırlatıcı olur, çekilmesine neden olur, bizi ikaz eder, bizim dini duygularımızın gelişmesine neden olur, çekmeyi akla getirir. Fakat aşağılara asılmamalı, ayak uzatılıp hürmetsizlik yapılacak hizalara asılmamalıdır.

En önemliside; dünya menfaati sağlamak için oraya buraya da asılmamalıdır. İşyerlerindeki besmelenin asılsın da, müşteri düşünüldüyse, dindar görünümü kazandırmak için asıldıysa, onu asan okumasını bile bilmiyorsa, bu istismar olur. O besmelenin ona hiçbir faydası olmaz. Günaha girer.

Adam işyerine besmele asmış, davranışlarının besmele ile alakası yok.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir