Her İşte Besmele Her Zaman Besmele

Kur‘an‘da : ―Akşam sabah Rabbinin adını an‖ (İman:76) buyruluyor.

Besmele ile yapılan işte hayır vardır. Besmelesiz işte de hayır yoktur. İu anda Mimar Sinan‘ın diğer eserleri gibi E-5 karayolunda çalışan köprüleri var. Demirin, betonun kullanılmadığı bu eserlerde iman harcı var. Çünkü her bir taş abdestsiz ve besmelesiz konmamıştır. İöyle anlatırlar :

―Bir zamanlar, her işini Besmele ile yapan sâliha bir kadın vardı. Kadın Besmele‘nin önemini, faziletini bildiği için, bir işe başlarken,bir yere bir şey koyarken mutlaka Besmele çekerdi. Besmele ile yapılan işten zarar gelmeyeceğini bilirdi. Bu kadının kocası da hanımının bu hâline çok kızardı.

‖Hanımını mahcûb duruma düşürmek için, bir gün içine para doldurduğu, keseyi vererek;

 • Bunu al, iyi bir yere sakla! Lâzım olduğu zaman senden isterim, dedi. Hanımı Besmele çekerek, keseyi yerine koydu.

Adam, hanımını ta‘kib ederek, keseyi nereye koyduğunu öğrendi. Birkaç gün sonra, hanımı olmadığı bir zamanda,keseyi yerinden alıp,evin bahçesindeki kuyuya attı.

 • Hanım, para lâzım oldu. İu bizim keseyi koyduğun yerden getiriver, dedi.

Hanımı ihlâsla gidip, keseyi koyduğu yere Besmele çekerek elini uzattı. Kocası ona bakıp kıs kıs gülüyordu. Fakat netice umduğu gibi olmadı. Hanımı elinde kese ile geri döndü. Kendi kendine şöyle söylüyordu:

 • Allah Allah!.. Koyduğum yerde su yoktu. Bu nerede ıslandı acaba?

Allahü Teâlâ, Besmele‘ye hürmeti sebebiyle bu kadını mahcûb etmedi.‖

Besmele çekmeyi ihmal etmememiz lâzım. İhmal edersek, maddi manevî kayba uğrarız.

Eğer bir baba temas esnasında besmele çekerse, çocuk doğarken şeytanın müdahalesinden ya tamamen ya da kısmen kurtulur. Çünkü herkesin bir şeytanı vardır. Ve her doğan çocuğa şeytan temas eder.

Eğer baba besmele çekmezse şeytan o çocuğun mânevî hislerini köreltir. Demek ki;

Besmele çekilmezse : ―besmelesiz evlât‖ dedikleri çocuk doğar.

Bir atasözü var : ―Besmelesiz evlat, ya seni döver ya da beni döver‖ derler. Ana da tanımaz, baba da tanımaz. Kimseye merhamet etmez.

Bir de : ―Sütü sümüğü bozuk‖ derler. Besmele çekilmez, helal süt emzirilmezse, sütü sümüğü bozuk olur.

Birde çocuk emzirirken bacılarımız, sakın besmele çekmeyi ihmal etmeyin, çocuğu yatırıp kaldırırken, banyo yaptırırken besmelesiz bu işi yapmayın.

 • Banyoya, tuvalete girmeden Euzu Besmele çekin.
 • Kızgın su dökerken, bulaşık suyu dökerken besmele çekin. Unutmayın sizin dışınızda birçok canlı var.

Besmele ile yatırılıp kaldırılan çocuğa şeytan dokunamaz, onu değiştiremez ve zarar veremez. Onun için analar babalar çocuklarını emzirirken, yatırıp kaldırırken besmele çekmeyi ihmal etmemelidir.

Besmele ihmal edilmediği gibi Besmeleye saygı gösterilmelidir. İöyle anlatılır :

Bişr-i Hâfi bir gün sarhoş olarak evine dönerken yolda üstünde Besmele yazılı bir kağıt buldu. İçi sızlayıp yerden aldı. Öpüp, çamurlarını silerek, temizledikten sonra, güzel kokular sürüp, evinin duvarına astı.

O gece âlim ve bir zâta, rüyada ; “Git Bişr’e söyle! İsmimi temizlediğin gibi seni temizledim. İsmimi büyük tuttuğun gibi, beni büyütürüm. İsmimi güzel kokulu yaptığın gibi, seni güzel ederim. İzzetime yemin ederim ki, senin ismini dünyada ve ahirette temiz ve güzel eylerim. ” dendi.  O zât sabah Bişr-i Hâfi‘yi arayıp meyhanede buldu. Mühim haberim var diye içerden çağırdı. Bişr geldiğinde; “Kimden haber vereceksin?” dedi. “Sana Allahü Teâlâ’dan haber vereceğim” deyince, ağlamaya başladı. “Bana kızıyor mu, şiddetli azap mı yapacak?” dedi. Rüyayı dinleyince arkadaşlarına; “Ey arkadaşlarım! Beni çağırdılar, bundan sonra bir daha beni buralarda görmeyeceksin” dedi. O zâtın yanında hemen tövbe etti.

Bu anda ayağında ayakkabı bulunmadığı için, hiç ayakkabı giymedi. Yalınayak gezdiği için Hâfi lâkabı ile anıldı. Sebebini soranlara, ―Allahü Teâlâ‘ya tövbe ettim, günah işlememeye söz verdiğim zaman yalın ayaktım. O zaman giymediğim ayakkabıyı şimdi giymeye haya ederim‖ derdi.

Bu konuda peygamber (s.a.) birkaç uyarısına kulak verelim:

 • ―Ailesine yaklaşan Bismillah deyip <Allahım biz ve bize nasip edeceğin evladımızı

şeytandan uzaklaştır> derse o evlada şeytan zarar veremez.‖ (Ramuz el Hadis:356/3)

 • ―İnsanın soyunurken besmele çekmesi cinlerin bakışına perde olur.‖ (Age:297/9) –         ―İeytanlar sizin elbiselerinizden istifade ederler. Sizden biri elbisesini çıkarınca dürüp katlasın öyle koysun. İeytan besmele ile dürülüp konmuş elbiseyi kullanamaz.‖

(Age:216/13)

 • ―İnsanlar üzerine bir zaman gelecek şeytan onların evlatlarına ortak olacaklar. Denildi ki:
 • Buda mı olacak ya Rasulülallah?
 • Evet.
 • Bizim evlatlarımızı onların evlatlarından nasıl ayırt edeceğiz?
 • Haya ve merhamet azlığından.‖ (Age:504/4)
 • ―İeytan daha çok çocuklara ve ay hali hayızlı olan kadınlara musallat olur‖ buyurmuştur.

Benim bir hocam vardı. Camide abdest alacak, fakat çeşmenin başında köpek yatıyor, bastonu ile iteliyor gitmiyor. Besmele çekip vuruyor. Köpek mızıklayıp gidiyor. Akşam değişik kıyafette birileri gelip hocayı götürüyor. Bir mağarada ince uzun genç yatıyor, ayağı kırılmış. Başlıyorlar neden vurdun, neden kırdın? Hoca : ―Ben besmele çektim‖ diyor. Çekti mi diye gence soruyorlar. ―Evet‖ diyor. Özür dileyerek hocayı bırakıyorlar.

Ders çalışırken, elbise çıkarıp, giyerken besmele çekelim. Besmele çekilmeden çıkarılan elbiseyi şeytan giyer.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir