HAPŞURMA

      Sahabe şöyle diyor:

  • “Peygamber (as) aksırdığı zaman avucu veya mendili ile ağzını kapatırdı.”

      Bir hadislerinde de şöyle buyurmuştur:

  • “Sizden biri aksırdığında iki avucunu yüzüne koysun ve sesini kıssın.” (Ebu Davut, Edep:90)

      Allah Rasûlü’nün bu hadisi şu ilmi açıklama ile daha da anlam kazanıyor:

 Aksırmakla saniyenin onda biri kadar bir zamanda, gözleriniz ve hava geçitleriniz kapanarak saatte 300 – 350 km hızla 85milyon bakteriyi bomba gibi havaya fırlatırsınız.   Araştırmacılar, aksırmanın nasıl meydana geldiğini anlayabilmek için çok hızlı fotoğraf çeken makinelerde özel bir teknik kullanmış ve ancak saniyenin 1/100.000’ninde kareyi dondurarak istedikleri resimleri elde edebilmişlerdir.

Resimde görülen zerrecikleri çevresindeki sıvı tabaka buhar olup uçar ve zerreler havada uçuşurlar. Araştırmacılar, biri aksırdıktan yarım saat sonra havada hala 4.000 zerreciğin uçtuğunu ortaya çıkarmıştır. Bu zerrecikler sadece zararsız su tanecikleri veya cansız maddeler değildir.

 Aksıran bir kimsenin karşısına bakterilerin çoğalmasını yardımcı olacak besi ortamı bulunan bir tabaka yerleştirilerek tabakanın üzerindeki bakteriler sayıldığında, tek bir damlanın 19.000 bakteri kolonisi meydana getirdiği müşahade edilmiştir.  Tek bir aksırık, 85 milyon bakteriyi çevreye saçabilmektedir.

 Manevi bir terbiyenin de gereği olarak bu mikropları etrafa saçmamak ve grip gibi hastalıkları yaymamak için sol elle ağzı örtmek ve sonra eli yıkamak, şayet bir mendil çıkarabilecek kadar vaktiniz olursa, mendille ağzınızı kapatmak uygun olacaktır. En iyi hareket ise yüzünüzü yere doğru çevirip aksırmaktır. Böylece zerrecikler havada uçuşmayacaktır.

 Fizyologlara göre mutlaka yapılması gereken bir hareket olan aksırma; insanın şuurlu bir yardımı olmaksızın şaşırtıcı bir mekanizma ile gerçekleştirilmektedir. Çünkü aksırma ihtiyacı hissettiğimiz zaman aksırırsınız önüne geçemezsiniz. Allah’tan ki, aksırıyoruz. Vücudumuza bu mekanizma konulmamış olsaydı bize rahatsızlık veren pek çok zararlı maddelerden ve tozlardan kurtulmamız mümkün olmayacaktır.

 Evet, milyonlarca mikrop ve zararlı maddelerden kurtulduğumuz için aksırdıktan sonra şükrediyoruz.

*                 *               *

  Aksıran kişi, Cenab-ı Allah kendisini rahatlattığı için Peygamber (as) ın emrine göre;

“Şükür elhamdülillah” diyecektir. Bunu duyan da: “Yerhamükellah” diyerek cevap verecektir. Aksıran kişi de ona: “Yehdina yehdikümullah” diyerek karşılık verecek ve böylece dualaşacaklardır.

 Dikkat edilmezse hapşırmak hastalıkların bulaşma ve yayılma yollarından biridir. Onun için aksıran kişinin mendille veya eliyle ağzını kapatması ve sesini kısması sağlık açısından daha uygundur.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir