HANGİ DÜĞÜNLERE GİDİLİR HANGİLERİNE GİDİLMEZ?

            Atalarımız : “Davet edilen yere erinme davet edilmeyen yerde de görünme”, “Davetsiz yere çörekçi ile börekçi gider” demişlerdir.

            Davete icabet, peygamberimizin sünnetidir. Gitmek sünnet olan yerler vardır. Gitmemek sünnet olan yerler vardır. Bazı yerlerde bulunmak, görünmek şarttır. Bazı yerlerde de bulunmamak görünmemek gerekir. Sonra Allah : “Ne işin vardı orada?” diye sorarsa, hesabını veremeyeceğimiz yere gitmemek gerekir, diye düşünüyorum.

            Çoğumuz, komşu hakkını öne çıkarıp gidilmemesi gereken düğünlere gidiyor.

            Düğüne gidilmeyecek diye bir şey yoktur. Her şey mübah, hoş, güzel olursa, hayırlı iş yapılıyorsa, peygamber sünneti işleniyorsa o düğüne neden gidilmesin? Kadın kadına, erkek erkeğe güzel güzel eğleniliyor, mahalli oyunlar oynanıyor, milli mûşiki çalınıyorsa, ne güzel olur. İlâhiler söyleniyor, sohbetler yapılıyorsa, bu düğüne gidilmez mi? Bu düğüne gitmezsek, orada görünmezsek günah olur.

            Allah’ın, peygamberin koyduğu kurallara uyulan düğünlere mutlaka gitmek gerekir. Sosyal ilişkiler ve komşuluk ilişkileri koparılıp atılamaz.

            Eğer bir düğünde haram iş işleniyorsa, kadın erkek karışık içkili danslı ise, o düğünün davetine icabet edilmez. Böyle bir düğün için, Allah’ın davetine icabet edilir. Allah’a isyan olan yerde kula itaat olmaz.

            Eğer bir yerde günah işleniyorsa, o yer çirkindir. Bu çirkinlik mutlaka oradakilere bulaşacaktır. Onun için meşru olmayan yere giden kimsenin gitmesi, “tavsip” demek olacağından, meşru olmayan yere giden kimse, orada işlenen günaha ortak olacaktır.

            Zaman zaman soruluyor : Düğün sahibi bay-bayanının veya anne babasının kapıda durup gelen gidenle tokalaşması, öpüşmesi uygun mudur? diye.

            -Asla. Günah işlemiş olurlar. Erkek-kadın ayrı yerlerde tebrikleri kabul etmelilerdir. Bu gelin içinde geçerlidir.

            El öpmeyi saygıya bağlayanlar oluyor. Saygı sadece el öpmekle olmaz. İnanca saygı en büyük saygıdır. Bu da olgun insanın işidir.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir