GÜZELLİK YARIŞI, GÜZELLİĞİN TEŞHİRİ

Kadını ticari mal olarak gören istismarcılar, kadının sesinden, cinsiyetinden ve nazik vücudundan para kazanmaktadırlar. Kadın metâ değildir. Bunun için bu yolla elde edilen para helâl bir para değildir.  

Zaman zaman yapılan güzellik yarışmaları, kadını alçaltan bir rezalettir. Onun için güzellik yarışması, güzelliğin değil, çirkinliğin teşhiridir. Çirkinliğin yarışıdır. Onun için bütün yarışmalar kadına hakaretten başka bir şey değildir. Birine, “Sen güzelsin” diğerine, “Sen az güzelsin” bir başkasına “Sen çirkinsin” denmesi hangi ölçüye göre yapılmaktadır? Kadının görünümü kendi çabası, kendi becerisi değildir. Bu yüzden 1. 2.. 3… diye sıralama onur kırıcıdır. Çünkü çirkinlik, ayıplama, suçlama, cezalandırma sebebi olabilir mi? ayrıca güzellik de ödüllendirme nedeni olamaz.

Başlangıçta güzellik yarışmaları yabancılar tarafından yapılmış ve yaptırılmıştır. Türk kızlarını yarışmaya sokup, intikam aldıklarını söylemişlerdir. Bu zaferlerini şampanyayla kutlamışlardır.  

Bu güne kadar yarışmaya giren, soyunan kızların hemen hemen hepsinin sonu, ya çıldırmak ya da akıl hastanelerinde hayatlarını noktalamak olmuştur.  

İnsanı yaratılış gayesi ve görevleri açısından ele alacak olursak, normal bir insan, kendini veya bir yakınını teşhir edemez.  

Aslında böyle yarışmalar, hayvanlar arasında yapılabilir. Kabak, hıyar, patlıcan yarıştırılabilir. Küçük çocukların da yarıştırılması, orada burada mankenlik yaptırılması da son derece sakıncalıdır. Birinci gelemeyen her çocukta yıkım olur. dereceye giremeyen her çocukta kompleks meydana gelir.  

Güzellik de, çirkinlik de kadının kendi iradesi sonucu değildir. Gerçek güzellik, ahlak güzelliğidir. Cenab-ı Allah da insanların sûretine, dış güzelliğine bakmaz, kalbine bakar.

Yaptığı işlere bakar. Hayatının sonunda da buna göre muamele edecektir. Güzelleri cennete koyacak, ahlakı kötü olanları da cehenneme koyacaktır.

Ahlakı güzel olmayan güzel yüz, geçici bir güzellik olup, bu yolla elde edilen her türlü menfaat meşru değildir. Bütün organizasyonları düzenlemek de yarışmaya katılmak da caiz değildir.    

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir