Gusül Abdestinin Ne Gibi Faydaları Vardır?

  • Guslü gerektiren haller sonunda damarlarda sarsıntı olur. Vücutta yorgunluk ve gevşeklik meydana gelir. Vücutta yeniden denge sağlamak için yıkanmak gerekir. Aybaşı – lohusalık hallerinde kalp, organlar ve kan dolaşımı yorgunlukları ancak yıkanmakla dinlenir. (H. Döndüren, İslâm İlm:172)
  • İnsanda boşalma sırasında vücut büyük bir enerji harcar. Kalb hızlı atar, kan dolaşımı hızlanır, solunum hızlanır. Ancak vücudun yıkanması ile normale döner.
  • Vücudun statik elektriği ancak yıkanarak dengelenir. Çünkü suyun insan vücudunu temizleme, yumuşatma özelliği vardır. Ayrıca ter attığımız deliklerin tıkayan yağlardan temizlenmesi, ancak yıkanmakla olur.
  • Gusül, vücuda zindelik verir. Ağzın, borunun temizlenmesini sağlar. Kirli ortamlarda çalışanlar için hava kirliliği olan yerlerde yaşayanlar için yıkanmanın önemi büyüktür.
  • Yıkanmamış vücutla insan kendini iyi hissetmez. Üzerinde kirlilik psikolojisi hisseder. Yıkanan, psikolojik açıdan ve fiziki yönden rahatlar.
  • Bugün cünüp anlarda çekilen fotoğraflarda yoğun statik elektriğin etkisi açıkca görülmektedir. Yıkanması gereken, yıkanmayınca, fotoğrafları koyu kırmızı olduğu görülmektedir.
  • Cilt sağlığı açısından da yıkanmanın önemi büyüktür. Bir hadiste : ―Her kıl altında cünüplük vardır.‖ (Ebu Davut, Taharet:248) buyrulmuştur. Tıp alimlerinin açıklamalarına göre yıkanmayı gerektiren hallerde vücut yağ salgılar, bu yağ her kıl deliğine hücum eder. Kısa zamanda katılaşır. Eğer kısa sürede yıkanılırsa yağ erir. Değilse insana sıkıntı verir. –         Bir hadislerinde de peygamber (s.a.) derki : ―Allah‘tan korkun ve guslü güzel yapın.

Zira gusül size yükletilen emanet ve tevdi edilen sırlardır.‖ (İ. H. El Heytemi, İslâm‘da Haram Helâller, Sayfa:347) Evet yıkanmakta çoklarının bilmediği faydalar vardır. Hiç başka bir bilgi olmasa bile kirlilik anında çekilen fotoğraflarla yıkandıktan sonra çekilen fotoğrafların farkı yeterlidir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir