GÜNAHIN CEZASI NEDİR?

            Her günahın bir cezası vardır. Her günahın bir yansıması vardır. İnsan günahı sebebiyle iyiliklerden mahrum olur, rızkı daralır, sıkıntılı bir hayat yaşar. Bu dünyadaki cezadır.

            Kur’an da: “ Başınıza gelen musibet, kendi ellerinizle yaptıklarınız yüzündendir.” (İura:30) buyrulur.

            Günahları terk etmeyene itaat de nasip olmaz, hidayet de nasip olmaz.

            Cezalardan biri de manevi kirlenmedir. Bunu Peygamberimiz (SAV) şöyle ifade eder: “Mü’minler bir günah işleyince kalpte kara bir leke oluşur. Eğer günah sahibi pişman olur, tevbe ederse, o siyah nokta kaybolur. Eğer günahı arttırırsa, siyahlık büyür, nihayet bütün kalbi karartır.” (Ramuz-el Ehadis: 26/9)

            Ayette de: “Onların yaptıkları günahlar kalplerinde pas oluşturur.” (Mutaffifin:14)

            “ Onların kalplerini mühürleriz, onlar gerçekleri görüp işitemezler.” (A’raf: 100) buyrulmuştur.

            “ Onlardan her birini günahı sebebiyle cezalandırdık. Kiminin üzerine taşlar savuran rüzgarlar gönderdik. Kimini korkunç bir ses yakaladı, kimini yerin dibine geçirdik. Kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmetmiyor, asıl onlar kendilerine zulmediyorlardı.” (Ankebut:40)

            “ İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.”  (Rum:41)

            “ Kitap ortaya konmuştur.Vay halimize derler. Bu nasıl kitapmış! Küçük büyük yaptıklarımızın hepsini sayıp dökmüş! Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin kimseye zulmetmez.” (Kehf:49) buyrulmuştur.

            Cenab-ı Allah geçmişte günahları yüzünden günahkarları cezalandırmıştır.

Ahirette de cezalandıracaktır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir