GÖZYAŞI

İnsan, hem gülen hem de ağlayan bir varlıktır. Bunun ölçüsünü kaçırmamak gerekir. Yani ne somurtacaksın, olur olmaz şeylere göz yaşı dökeceksin nede her şeyi unutarak şuursuzcasına kahkaha atıp hiçbir şeye umursamamazlık  edeceksin islâm da orta yolu takip etmek esastır. Orta yolu takip edeceksin. müslümana somurtmak yakışmadığı gibi kahkaha atmakta yakışmaz. Başkalarını güldürmek için şaklabanlık yapmaktan da müslüman men edilmiştir.

Peygamberimiz: ‘Çok  gülmeyiniz, çok gülmek kalbi öldürür’ buyurarak çok gülmekten men  etmiştir. (Peygamberimizin Şemali, Ali Yardım: s.295)  Hz Ömer(ra) da: ‘Çok gülenin heybeti azalır’ demiştir. Hz peygamber güleç yüzlü idi. Müslüman da güleç yüzlü olacaktır. Allah rasulü buyurur. ‘Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi bir iyiliği sakın küçük görme (müslim birr: 144) güler yüz karşı tarafın içini rahatlatır, onu sevindirir. Bu da İslâm‟da sadakadır, ibadettir.  

Genellikle insan dünyaya ağlaya ağlaya gelir, sıkıntılarla doğar. Bu dünyadan ayrılırken bazıları öyle bir hayat yaşar ki, güle güle tebessüm ede ede ayrılır. Bazıları da ağlaya ağlaya gider. Bazıları hayatın sonunda gülerken geride kalanları ağlatır. Bazıları ise kendisi ağlarken, kurtuldukları için başkalarını sevindirir.  

Ağlamak çoğunlukla nedâmet yağmurudur. Bazen de mânevî kapıların anahtarıdır. Ağlamak, gülmenin zıddıdır. Ağlamanın gülmek kadar faydası vardır.  

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir