GAFLET

Hz.Aişe (ra) Peygamber Efendimizin küçük dili gözükecek şekilde, kendinden geçercesine güldüklerini görmediğini, peygamber (as) ın gülüşünün tebessüm şeklinde olduğunu söylemiştir.

*                 *               *

      Peygamber (as) şöyle buyurur:

  • Çok gülmeyiniz; zira gülmenin aşırısı kalbi öldürür.” (Buhari, Edep:98) + (Tirmizi Zühd:2)
  • *               *

      Bir hadislerinde de:

  • “Sizden biri esneyeceği zaman gücü yettiği kadar yutkunsun, esnemeyi geri çevirmeye çalışsın” buyurmuştur. (Müslim Zühd:56)
  • *               *

 Peygamber (as) gaflete neden olacak şeyleri yasaklamıştır. Mesela; çok uyumak insan sağlığı açısından zararlıdır. Çok uyumak daha çok yorar, dinlendirmez. Baş ağrısı yapar. California üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre gece 8 saat uyuyan kişilerin ömrü 7 saat uyuyanlara göre 6 yıl içinde %12 oranında azaltıldığı belirtilmiştir.

 Ayrıca çok yemek gaflete neden olur; insani ve İslâmi görevleri aksatır. İnsanı gaflete ve tembelliğe düşürür ve insanın sağlığının bozulmasına neden olur.

 Atalarımız: “Gafletle yaşayan zilletle ölür” demişlerdir. Çalışmayan demirin paslandığı gibi çalışmayan vücut çürür. Hastalıklar birbirini  tetikler. 

 Peygamber (as) ın istediği Müslüman, uyanık olacaktır. Bir hadislerinde: “Müslüman aynı yılan deliğine iki defa oturmaz” demiştir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir