ESTETİK YAPTIRMAK HARAM MIDIR?

Lüzumsuz insan bedenine müdahale, fıtrata vurulan kara bir lekedir.  

Kur’an’da: “Biz insanı güzel biçimde yarattık” buyurur. (Tin: 4) ve sorar: “Ey insan! Seni yaratıp, seni düzgün ve dengeli kılan, seni istediği bir şekilde birleştiren, ihsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir?” (İnfitar: 6-8)

Zaruret yoksa müdahale haram, zaruret nedir? İnsanın kendini veya başkalarını rahatsız eden çirkin görünümdür. Rahatsızlık çekmektir.  

Zaruret olmadan yapılan her müdahale dinen meşru olmadığı gibi insan sağlığı açısından da zararlıdır. Yasak olan estetik, güzellik maksadı ve gençleşme arzusuyla kırışan yüzün, burnun düzeltilmesi gibi Allah’ın yarattığı şeklin değiştirilmesidir.  

Dövme yaptırılması, göğüslerin şişirilmesi dişlerin seyreltilmesi kaşların yolunması kırışıklıkların giderilmesi yasaktır. (Buhari libas: 85

Sünnet olmak, estetiğe girmez. Bu Allah’ın emri peygamberin sünnetidir.  

Meşru olan müdahale görünen yaraların, kaza izlerinin şişkinliklerin yağların yok edilmesidir. Şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.  

İslam’da süslenmek güzelleşmek caizdir ama değiştirmek ve fıtratı değiştirmek, buna yönelik masraf yapmak caiz değildir. Nisâ Sûresi’nin 119. ayetinde yaratılışı değiştirmenin şeytanın emrine uymak olacağı bildirilmiştir. Şeytanın: “İnsanlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler” dediği bildirilmiştir.  

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir