ESMÂU’L – HÜSNA ve “ALLAH” ADI

Cenab-ı Allah’ın 99 güzel ismi Kur’an’da geçer. Bu 99 ismin dışında Rab, Mevlâ, Hakk adları da Kur’an’da zikredilmiştir.

      “Allah” adı özeldir. ALLAH, ismi azamdır. Bütün isim ve sıfatları içine alır.

 “Lillah” dense de, “Lehü” deseniz de “hû” deseniz de yani harfleri birer birer eksiltseniz de gene mânâ değişmez. “Allah” denmiş olur.

      “Allah” lafzı hiçbir şeye, hiçbir kimseye isim olarak verilemez.

      “Allah gibi” denilerek benzetme yapılamaz.

 Allah’ın 99 isminden Allah’ın zatına mahsus sıfatlar da başkasına ad olarak verilemez. Ancak Abdullah, Feyzullah, Nurullah, Seyfullah gibi isimler verilir. Rahim, Rahman, Samed, Muktedir isimleri verilmemelidir. Ancak Abdurrahman, Abdurrahim denilebilir.

 Peygamberin adının ve Allah’ın sıfatlarından biri isim olarak verilirken iyi düşünülmelidir. Evvela o isme layık olarak yetiştirilmelidir. İnsan dövülebilir, sövülebilir, hakarete uğrayabilir. Bir kötülüğe bulaşabilir.

 “Allah” lafzı oraya buraya yazılmamlıdır. Mesela; seccadeye, elbiseye, yatak çarşafına, yastığa, ambalaj kağıdına, ayakkabıya “Allah” adı yazılamaz, hakaret olur. İnsan vücuduna dövme yaptırılamaz.

      “Allah” yazan kolye, rozet takılmamalıdır.

 Peygamber (as) ın “Muhammed Rasûlallah” yazılı mührü vardı. Onu yüzük olarak yanında taşırdı. Onunla hiçbir zaman tuvalete girmemiştir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir