EŞLER ARASI LANETLEŞME

Eşler arasında Lanetleşme şöyle olur:

Erkek hanımını zina suç’u  ile suçlarda şahit gösteremez ve isbatlayamazsa,   hakim önünde yemin ederler.

Buna Lian (lanetleşme) denir.

Ashaptan birinin hanımı için zina isnadında bulunup  isbatlayamaması üzerine Nur suresinin 6-9 uncu ayetleri  nazıl oldu. Bu ayetlere göre:

-“Eşlerinize zina isnadında bulunup da şahit gösteremeyenlere  gelince, onların her birinin şahitliği, kendilerinin doğru olduğunu söyleyenlerden  olduğuna dair. Dört defa Allah adına yemin ederek şahitlik etmesi ,  beşinci defada  eğer  yalan söyleyenlerden  ise , Allahın  Lanetinin kendi üzerine olmasını dilemesidir.”

-“Kadının kocasının yalan söyleyenlerden olduğuna  dair  dört defa Allah adına yemin ve şahitlik etmesi,  beşinci  defada  eğer  kocası  doğru söyleyenlerden  ise Allahın gazabının kendi üzerine olmasını  dilemesi , kendisinden cezayı  kaldırır “buyrulur.

Lanetleşme,   iki tarafın yeminle kendi  iddiasını güçlendirmesi , eğer yanlış söylüyorsam Allah’ın Laneti  üzerimize olsun şeklinde  olur.

Bu yeminin bu kadar ağır olmasının  sebebi   aile yuvasının  kutsallığından ve aile yuvasının   yıkılmasının önlenmesindendir. (Bak:Nur suresi:4-7)

Dinimizde zina ,istifasında bulunmak 7 büyük günahtan  biridir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir