EŞ SEÇİMİ İYİ YAPILMALIDIR

            Evlilik için eş seçimi çok önemlidir. Eş pazardan kurbanlık alınır gibi alınmaz. Eş olacak kimsede bazı özelliklerin aranması gerekir.

            Evlilik için en önemli husus, denkliktir. Uyumdur. Eş seçme pazardan patlıcan, domates alır gibi alınmaz. Elma, armut seçer gibi seçilmez. Başta bakıyorsunuz iki insan birbirini bulmuş; nişan, ardından evlilik. Birbirini çok seviyorlar, sarmaş dolaş… Birkaç ay sonra şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle boşanıyorlar.

            Atalarımız : “İşini, aşını ve eşini bil” demiştir. Bilemeyince geçim olmuyor.

            Bazıları : “evlilik kumar gibidir” diyor. Bu söz yanlıştır. Sokak kaldırımlarında, kafelerde, diskolarda, arka sokaklarda verilen kararla mutlu aile ocağına gidilmez. Sokakta bulunan sokakta kaybedilir.

            Sokrat : “Eşine dikkat et; iyi çıkarsa, mutlu olursun, kötü çıkarsa, filozof olur, kara kara düşünürsün” demiştir.

            Daha önce ölçüler sağlamdı. Aileler sağlam temelllere oturuyordu. Malzeme sağlam olunca, bina sağlam oluyordu. Bugün aileler zayıf, temel sağlam atılmıyor. Çok basit olaylar, incir çekirdeğini doldurmayan sözler yuvayı yıkıveriyor.

Eşler, iyi terbiye görmüş, helâl gıda ile büyümüş, helâl süt emmiş, dindar, ahlâklı karakterli kimseler olmalıdır. Ailede sorumlulukları yürütebilecek yapıda olmalıdır. Kötü alışkanlıklar edinmemiş olmalıdır.

            Nikâh öncesi eşler birbirini gerçekci ölçülerle seçmeli ve değerlendirmelidir.

            Büyüklerle iştişare eden, yolu şaşırmaz.  

            Başvurulacak en önemli yolda istihâredir. Peygamberimiz : “İstihâre eden zarar görmez” buyurmuştur. İnsan kendi kendine, tekbaşına karar verirse, “kendim ettim, kendim buldum” olur.

            Yuvayı kuracak olanlarda aranan vasıflar, iki taraftada aranmalıdır. Tek tarafta aramak pek işe yaramaz.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir