Dua‘nın Önemi

Duanın hayatımızda büyük bir önemi vardır. Duasız hayat, fatihasız mezara götürür. Bir hadislerinde peygamberimiz : ―Kim Allah’a dua etmezse, Allah ona gazab eder‖ buyurmuştur.

Dua, insana kulluğunu hatırlatır. Allah’ın yardımını sağlar, insanı başarılı kılar. Ayrıca kişiyi belalara karşı korur. İnsan üzerinde olumlu etki yapar. İnsanı başı boşluktan sahipsizlikten korur. Dua, stresin ilâcıdır.

Cenab-ı Allah : ―Dua edin icabet edeyim, kabul edeyim‖ buyurarak dua etmemizi istemiş ve duanın cevapsız kalmayacağını bildirmiştir.

Peygamber Efendimiz de : ―Dua, müminin silahı, dinin direği, yer ve göklerin nurudur‖ (Hâkim Dua:1/492) buyurarak duanın önemini bildirmiştir.

Üzüntü, korku, telaş, hiçbir şeyi değiştirmediği gibi daha da olumsuzluklara ve kayıplara neden olur. Dua ise, bir türlü sığınma ve koruma altına girmedir, belâya siperdir. Ayrıca dua, bir nevi yardımlaşmadır. Çünkü; insan yalnız kendi için dua etmez, yakınları için, bütün din kardeşlerinin selameti için de dua eder. Ve etmelidir. Nasıl kendi çocuğunuz veya bir yakınımız,bir sıkıntıya düştüğü zaman, çare ararsak,dünyanın dört bir yerinde zulüm gören müslümanlar var, müslüman Türkler var. Onlar içinde aynı sıkıntıyı hissetmemiz ve dua etmemiz gerekir.

Peygamberimizin bildirdiğine göre; başkası için yapılan dua, daha makbul ve dualarımızın kabulüne vesile olacaktır.

Yürekten yapılan dualar insanı rahatlatır.

Amerika‘da yapılan bir araştırmaya göre:

―Dua ederek arzularına kavuşan bir bölüm Amerikalı ise bunun sadece bir tesadüf olduğunu düşünüyor ama yine de dua etmeye devam ediyor. Bir kısmı ise sadece rahatlamak ve kirli duygulardan arınmak için dua ettiğini söylüyor.

Duanın hastalar üzerinde inanılmaz derecede etkileri olduğunu söyleyen Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Dale Matthews (Romatizmal kireçlenmesi olan hastalar üzerinde yapılan deneyler bunu doğruladı. Romatizması olan hastaların acıları çok şiddetli oluyor ve eklemleri de şişmiş olduğundan deneyin sonuçları daha iyi görülebiliyor. Hastaları iki gruba ayırdık. İlaçlı tedavinin yanı sıra düzenli olarak dua eden gruptaki hastaların daha hızlı iyileştiği ve ağrılarından kısa zamanda kurtulduğunu gördük) şeklinde konuşuyor…

Dua için internetten de istifade ediliyor.

ABD Başkanı Clinton‘un gittiği Washington‘daki Methodist kilisesinde Cuma akşamları özel uda seansları düzenleniyor. (26.03.1997 – Türkiye)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir