DERGİ – GAZETE YOLU İLE MÜSTEHCENLİK

            Basın organları da iğrenç resimler ve çirkin satırlarla dolu. Ekmeğe sarılmış gazeteler bile bakılası değil. Günümüzün gazetecilik anlayışı bu.

Dergilerimiz ve gazetelerimiz, kadını metâ olarak ele almayı, müstehcen resimler basmayı, gazetecilikmiş, dergi çıkarmakmış gibi görüyor, vazifesinin bu olduğunu zannediyor.              Bugün ne yazık ki basının büyük bir kısmı yıkıcı ve müstehcen yayın yapmaktadır. Basın, hürriyetini kötüye kullanmaktadır. Eğitim öğretim yapması gerekirken, çanak-çömlek vermektedir. Başka ülkelerde dergi-gazete kavramı bizimkinden çok farklıdır. Açık saçık müstehcen, leş kokan basın organları halk tarafından alınmayıp protesto edilmekte ve halk nasıl bir basın istediğini bu tavırla ortaya koymaktadır.

            Amerika’da bir İrlandalı, müstehcen gazete çıkarır… Amerakan vatandaşı tepki gösterir, satın almaz. İşi büyütmeyi düşünen İrlandalı, 3. gün gazeteyi çıkaramaz kapatır…

            Ülkemizde de müstehcen yayın yapan gazeteler tepki görmüyor, alınıyor, biraz tiraj düşse mutfak ve yatak odası takımı verip paçayı kurtarıyorlar. Biz ne yapalım?

            -Almayıp tepki gösterdin mi?

            -Para verip desteklemedin mi? Müstehcenlik ayakta durabilir mi? Sevdiğimiz kimselere zarar verebilir mi?             Şu anda Türkiye’de 50’ye yakın erotik dergi var, gizli satılanı bilinmiyor.. %99’u müslüman olan bu ülkede ne yazık ki müstehcenlik besleniyor, hem de müslümanlar tarafından…

            1905’te Amerika’da toplanan Yahudi Konseyinde basınla ilgili çok önemli kararlar alınıyor, bu kararlardan en önemlisi şöyle:

            Madde:14 “Yakın bir gelecekte basın yoluyla müstehcen sanatı ve aşırı spor düşkünlüğünü aşılayacağız. Bu hareket kafaları, zihinleri, bizimle mücadele etmekten alıkoyacaktır. Yavaş yavaş uzaklaşacaklardır. Biz dünyanın bütün dizginlerini elimize aldığımız zaman dahi bu müstehcen neşriyat bir müddet daha devam edecektir”             Nikâhsız beraberliğin teşviki, erotik kıyafetlerin çağdaş ilân edilmesi, ekranda sunuculardan tutunda hepsinin yarı çıplak oluşu, bütün bunlar kendiliğinden olan şeyler değildir.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir