CUMA GÜNÜ

Cuma günü Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Günlerin hayırlısı Cuma’dır. Cenab-ı Allah: “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız elbette bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfünden isteyin, Allah’ı çok zikredin; böylece umulur ki kurtulursunuz.” buyurur. (Cuma: 9/10)

Cuma günleri cumalaşmak, ziyaretler yapmak, ikram etmek, ikram almak ve dualaşmak sünnettir. İstenirse Cuma güzel bir tebliğ vasıtasıdır. 

Allah Resulü derki: 

-“Cuma günü öyle bir saat vardır ki, Cuma kılan kimse o saatte dua ederse, duası ret olunmaz.” (Riyaz üs-Salihın: 1160) Cumayı terk eden içinde:

-“Kim Cuma’yı meşru mazereti olmadan üç kere terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Riyaz üs-Salihın: 1154)

-“Cumaya gelmeden boy abdesti alın.” (Riyaz üs-Salihın: 1155)

-“En faziletli gün Cuma’dır. O gün bana çok salatü selam getirin, bana ulaşır.” (Age: 1162) -“Cuma’dan önce Allah Resulü tırnaklarını keser, bıyıklarını kısaltırdı.” (Ramuz el-EHadis:

559/20)

-“Cuma’ya erken gitmek ümmetimin fakirlerinin haccıdır.” (Age: 196/12) buyurarak şöyle anlatmıştır: “Cuma günü caminin kapısında iki melek durur. Namaz için gelenlere sevap yazar. İlk gelen deve kurban etmiş sevabı alır. İkinci gelen koç kurban etmiş sevabı alır. Üçüncü gelen bir tavuk sadaka etmiş sevabı alır. Namaz başlayınca defter kapanır.” Cuma günü nasıl diğer günlerden farklı ise yapılan işlerde farklıdır. Dualar kabul olur.

Sadakaların sevabı bol olur. 

Cumaya gidemeyen hanımlar çocuklarını ve beylerini cumaya hazırlanmalarında yardımcı olurlarsa, Cuma sevabı alırlar. 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir