ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN İMTİHANDIR

Çocuklar, anaya babaya Allah’ın bir emanetidir. Allah, emaneti muhafaza mı edecek, yoksa zayi mi edecek diye çocuklarla ana babayı imtihan eder. Çocukların hesabını ana babadan sorar.  

  • Kur’an-da: “Bile bile emanete hainlik etmeyin” deniyor. (Enfal: 27)
  • “Çocuklarınızı cehennem ateşinden koruyun.” (Tahrim: 6)
  • “Mallarınız ve çocuklarınız bir imtihandır. Allah onlarla sizi imtihan etmektedir.” (Tegabun: 15)
  • “Ey iman edenler! Sizi mallarınız ve evlatlarınız Allah’ın zikrinden alıkoymasın, kimi alıkorsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendisidir.” (Münafıkun: 9)

Dikkat edelim, çocuklar ana babanın ya cenneti ya da cehennemi olacaktır.  

Evladı yetiştirmemek, evlat katili olmaktır. Çocuğunun dünyasını ve ahretini mahveden ana baba cinayet işlemiş olur.

Yetiştirmediği evlat için ana – baba “Keşke bu evladı dünyaya getirmeseydim” diyecek; o evlat, pişmanlık vesilesi olacak.  

İyi yetiştirirse, o evladın yaptıklarının sevabından ona da verilecek, evladı yüzünden kabir azabı hafifleyecek, günahları azalacak, belki Allah onu affediverecektir.  

Cenab –ı Allah, “Çocuklarınızı ateşten koruyun” diyor. Soruyorum koruyor musunuz?

Çocukları, sıcaktan, soğuktan, mikroplardan, sobadan koruyoruz da ateşten koruyor muyuz? Onu cehenneme götürecek işlerden koruyor muyuz?

Son pişmanlık fayda vermez. Pişman olmadan çocuklarımızı iyi terbiye edelim. Dinini öğretelim, helal lokma ile besleyelim. Arsız, hırsız, isyankar yetişmesin, kötülükler, hayat tarzı olmadan, güzel alışkanlıklar kazandıralım. Sonraki ah vah fayda vermez.  

Ömer b. Ebu Seleme şöyle der:

“Ben peygamberin terbiyesinde yetişen bir çocuktum. Yemek yerken tabağın her tarafından yiyordum. Rasulullah bana:  

– Besmele çek, sağ elinle ye ve önünden al, buyurdu. Ben ondan sonra hep öyle yaptım” der. (R. Salihin 1/297)

Çocuklarımızla fazla ilgilenmiyoruz. Okula veriyoruz okulda unutuyoruz. İşe gidiyoruz evde unutuyoruz. Çarşıda pazarda unutuyoruz. Belediye otobüsünde bile unutanlarımız var.  

Allah ana babaya yük yüklemiş, evlatlarından sorumlu tutmuş çocuğu Allah yaratır. Ama ana baba şekillendirir.  

Bugün ana babanın ihmali yüzünden sakat kalan veya taciz tecavüze uğrayan, fuhuş mafyasına sermaye olan milyonlarca çocuk vardır.

Ana babanın maneviyattan yoksun bıraktığı çocuklar ise azman olarak etrafa korku salıyor. Toplumda suç artıyor suçlu da artıyor. Bunun sebebi ahlaki ve manevi değerleri kazandıramayan ana babalar ve eğitim sistemimizdir. Maneviyatsız faydacı insan yetişmez. Sevmeyi, acımayı, paylaşmayı bilmez, korkunç derecede bencil olur. İşte bugünün maneviyattan uzak modern insanı…

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir