CİNSİ GELİŞİM VE CİNSEL TACİZDEN KORUMA YOLLARI

Cinsel konu, çocuğun merak ettiği bir konudur. Zaman zaman eliyle oynaması, bazen de utanması bunun içindir.

Önce baba, erkek çocuğu için erkek modeli, ana da kadın modeli oluşturmalıdır. Çünkü üç yaşından sonra cinsiyet modeli arayışı başlar.

Bugün basın ve televizyonlar, cinsiyet problemini daha çabuk ortaya çıkarmakta cinsel ve cinsiyet konularında yanlış yönlendirmektedir.  

Bu konuda da önce, çocuk müstehcen basın ve müstehcen kanallarla baş başa bırakılmamalıdır. Bir de kendisinden büyük çocukların yanlış yönlendirmesine terk edilmemelidir.

Bugün çocuklar, argoyu, müstehcenliği, küfrü, hayasızlığı müstehcen filmlerden ve kasıtlı oynatılan bazı filmlerden öğreniyor. Bunların başında Kemal Sunal’ın filmleri gelmektedir. Bazı eğitimcilerin, Kemal Sunal’ın şapşal filmlerini seyretmeyi talebelerine yasaklaması boşuna değildir.

Ana baba, çocuğu bütün yanlış etki yapan güçlerden korumalıdır. Giyimi ile, sözleri ile çocukta var olan haya duygusunu koruyup geliştirmelidir. Ona utanmayı öğretmelidir. Ağaç yaşken eğilir.

Hele çocuk, başka çocuklarla oynuyorsa, sokakta oynuyorsa, bu durumda yaşıtlarıyla oynaması sağlanmalı, ona yanlış şeyler öğretecek çocuklardan ve oyunlardan korunmalıdır.

Sokağa terk edilen çocuk, erken flört ediyor, erken arkadaşlık kuruyor, bir kısmı kirleniyor, bir kısmı fuhuş mafyasının eline düşüyor, bir kısmı evden kaçıyor, bir kısmı kaçırılıyor, bir kısmı aldatılarak arkadaşlık yolu ile tuzağa düşürülüyor. Bundan sonra da satışı başlatılıyor…

Bazı aileler sosyalleşsin, içine kapalı, açılsın diye bazı öğretmenler de, neden bilinmez, sıraya karışık oturtuyor. Tabi bu yozlaşmaya sebep oluyor. Kız ve erkek ayrı iki cinstir, terbiyeleri ve eğitimleri de ayrı olmalıdır. Erkeğin utanması güzeldir, kızın utanması ise ondan daha güzeldir.

Cinsi bilgiyi, ana baba, yavaş yavaş zamanında doğru bir şekilde vermelidir. Hayalı, arlı bir insan olarak çocuklarını yetiştirmelidir.

Cinsiyetine göre giyim, cinsiyetine göre oyuncak ve cinsiyetine göre oyun gerekir, terbiye gerekir. 

Cinsel eğitim ne zaman verilmeli?

 • Bir tarafta cinsi bilgi ayıplarla tamamen örtülü
 • Bir tarafta da her şeye meydan okuyan teşhircilik, yani cinsel hayatta tam bir anarşi hüküm sürüyor.

Bu konuda ideolojik hareket ediliyor. Bir de medya görevini olumsuz yönde yapıyor. Kötü bilgilendiriyor.

Cinsellik, insani bir ihtiyaçtır. Yanlış suçların olmaması için yanlış, zamansız bilgi verilmemelidir.

Yeni doğmuş, beşikteki çocuğa bulgur pilavı ile acı biber turşusu yedirirseniz ne olur? Kötü şeyler olur.

Erken yaştaki bilgi, aşırı bilgi, küçük yaştaki arkadaşlık cinsel sapıklığa neden olur.

Cinsel bilgi çocuğun yaşına göre din, ahlak ve insani duygularla paralel olarak verilmelidir.

Kızlar annelerinden ablalarında, erkekler de babalarından ve ağabeylerinden eğitim alırsa daha uygun olur.

Dinin ibadetleri öğretme yaşı olarak nasıl 7 – 10 yaş arası kabul ediliyorsa cinsel bilgi de 7 – 10 yaşları arasında verilmelidir.  

Eğer cinsel bilgiler, dini bilgilerle beraber verilirse, çocuk da ağlamaz, ana baba da ağlamaz, süt çocukları kandırılamaz.

Ayrıca sokaklardaki sululuklar olmaz.

Sınırsız iki cinsin arkadaşlığı da olmaz. Kızın kız arkadaşı, erkeğin erkek arkadaşı olur. Ana baba, her an tatlı tatlı uyarılarda bulunmalıdır.

Peygamberin tavsiyelerine göre 7 yaşında çocuğun yatağı ayrılacaktır. Soyunurken, giyinirken dikkat edilecektir. Çocuk, anayı çıplak, şortlu veya deniz kıyafeti ile görürse ana imajı diye bir şey kalmaz. Saygı da olmaz. Utanma da olmaz. Ana utanmazsa, çocuk utanır mı?

Cinsel tacizden nasıl koruyalım?

Çocuklar için en büyük tehlike, cinsel tacizdir. Çocukları korumak için önce çocuğa, ar, haya ve utanma duygusunun verilmesi ve bu konuda bilgilendirilmesi lazımdır.  

 • Çocuk, güvenilmeyen kimselerle ve uygun olmayan ortamlarda yalnız bırakılmamalıdır.
 • Çocuklara tanımadıklarından para, hediye, yiyecek almamaları için sıkı tembih edilmelidir.
 • Yabancıların soru sormaları, yardım istemeleri halinde dikkatli olmaları ve arabalarına binmemeleri, konusunda uyarılmalıdır.  
 • Telefon çaldığında veya kapı çaldığında evde anne baba yoksa cevap vermemeleri konusunda uyarılmalıdır.
 • Evden, okuldan, kreşten ayrılıp uzaklara gitmemeleri tembih edilmelidir.
 • Tehlike anında bağırıp çağırması gerektiği öğretilmelidir.
 • Bir şey diyen olursa, veya bir şey yapan olursa gizlemeyip, korkmadan söylemesi gerektiği öğretilmelidir. Yoksa tacizci sapıklığına devam edecek bir çok çocuğa daha kötülük yapacaktır. (25/07/1995. Emniyetin cinsel taciz uyarısından)
 • Biraz büyük çocuklar, karşı cins arkadaşlarından, flörtten, kafelerden, diskolardan ve kızlı erkekli gezilerden mutlak surette uzak durmalıdır, uzak tutulmalıdır.
 • Ayrıca evi terk etmemelidir. Yoksa, kurda kuşa yem olur. Bu tehlike ona iyi anlatılmalıdır.  

Ana babalara da şunu söylemek istiyorum. Resmi açıklamalara göre; çocuklara cinsel tacizde bulunanların % 16’sı yakın, % 23’ü akraba, % 46’sı tanıdık, ancak % 16’sının tanınmayan kimseler olduğu bildirilmiştir.

Açıklamaya göre tacizci, cinselliği oyun gibi göstererek yaklaştığı veya önce yol, adres sorduğu, tacizden sonra ise korkuttuğu ifade edilmiştir.

Ana baba, her zaman uyanık ve duyarlı olmalıdır.  

Cinsel tacize uğrayan çocuk, içine kapanır, saldırgan olur, başarısı düşer, bunalıma düşer, hafızası zayıflar, depresyon görülür, intihar eder. Sapıklık başlar…

Bütün mesele çocuğu giyimi ile, terbiyesi ile koruyucu tedbirlerle sahip çıkmaktır. Ona göre terbiye etmektir.  

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir